Саміт МОК залишив чинними санкції щодо російських і білоруських спортсменів. Але щодо їхньої участі у міжнародних змаганнях дискутують

“Переважна більшість учасників погодилася з тим, що санкції проти російських і білоруських держав та урядів як винних у обурливому порушенні олімпійського перемир’я й Олімпійської хартії повинні залишатися чинними”, – ідеться в повідомленні.

Зберігається заборона на організацію, проведення і підтримку будь-яких міжнародних змагань у Росії та Білорусі, а також заборона на використання російських і білоруських національних гімнів, прапорів і кольорів на спортивних заходах та зборах.

Водночас, зазначили в МОК, відбулася “гостра дискусія щодо участі спортсменів із Росії і Білорусі у міжнародних змаганнях”. Учасники саміту “підкреслили, що участь у спортивних змаганнях має ґрунтуватися винятково на спортивних достоїнствах спортсмена і дотриманні правил спорту”.

На саміті зазначили, що Олімпійському руху “довелося вжити захисних заходів, не запрошуючи спортсменів із цих НОК”, зокрема тому, що “у деяких країнах уже не можна було гарантувати безпеку спортсменів із Росії та Білорусі”.

Під час дебатів виконувач обов’язків президента Олімпійської ради Азії (ОСА) заявив, що на азійському континенті більше немає причин для “захисних заходів” і запропонував “полегшити участь” спортсменів з Росії і Білорусі у змаганнях в Азії під його контролем, дотримуючись при цьому санкцій.

“МОК повинен очолити подальше вивчення ініціативи Олімпійської ради Азії щодо участі спортсменів, які повністю дотримуються Олімпійської хартії та санкцій. Цю ініціативу обговорюватимуть під час наступного раунда консультацій МОК з членами МОК, представниками спортсменів, міжнародними федераціями й національними олімпійськими комітетами”,  – ідеться в рішенні саміту.

Контекст:

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого. У зв’язку з цим 28 лютого виконавча рада Міжнародного олімпійського комітету (МОК) рекомендувала виключити спортсменів РФ і Білорусі зі всіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи чиновників із цих країн.

На підставі рішення МОК російських спортсменів не допустили до участі в багатьох турнірах, зокрема з тенісу, футболу, хокею, баскетболу, а їхнім представникам заборонили участь у змаганнях, зокрема з фігурного катання. Росію також позбавили права проведення чемпіонатів світу з хокею і волейболу.

Міністр спорту України Вадим Гутцайт заявив, що РФ і Білорусь відсторонені від участі у 90–95% світових спортивних змагань. За його словами, це “реальний удар по спорту цих країн”.

Проте 5 жовтня Міжнародна асоціація боксу скасувала заборону на допущення спортсменів із РФ і Білорусі до змагань.

У виступі на саміті лідерів країн G20 15 листопада президент МОК Томас Бах виступив проти усунення росіян від міжнародного спорту. “Олімпійський спорт потребує всіх спортсменів, які приймають правила, навіть якщо їхні країни перебувають у стані конфронтації чи війни”, цитував його сайт МОК.

Пізніше Бах заявив, що президент Франції Еммануель Макрон виступає за участь у літніх Олімпійських іграх 2024 року в Парижі представників усіх країн світу і стверджує, що “спорт не потрібно політизувати”.

7 грудня, на засіданні виконкому МОК, президент МОК Томас Бах заявляв, що “питання про участь спортсменів дуже відрізняється від питання про санкції щодо їхнього уряду”, повідомляв сайт комітету. “Питання про участь спортсменів ніколи не входило і не могло входити до складу санкцій. Питання про участь спортсменів було захисним заходом для захисту чесності міжнародних спортивних змагань і убезпечення спортсменів із цих двох країн”, – наголосив Бах.