“Українці для росіян – як євреї для нацистів” – Олександр Мотиль

Думки у виданні The Hill професора політології Університету Рутгерса в Ньюарку, фахівця з України, Росії та СРСР Олександра Мотиля

Пам’ятаєте бомбардування театру і лікарні у Маріуполі? Чи знищення Сіверськодонецька, Лисичанська або Харкова? Або масові розстріли в Ірпені та Бучі? Щоденні зґвалтування? Вибух торгового центру у Кременчуці та центру міста у Вінниці? А зовсім недавно знищення понад 50 українських військовополонених та онлайн-кастрація солдата?

Хіба росіяни ніколи не втомлюються чинити звірства? Очевидно, що ні. Справді, складається враження, що вони діють із навмисним тріумфуванням. Можливо тому, що участь у жорстокості приносить їм певне психокультурне задоволення. Водночас, дозволяє їм тицьнути носом у сторону Заходу та утвердити своє почуття історичної унікальності та праведності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Маємо готуватися до довгої війни. Бачимо, що робить артилерія на полі бою” боєць Ян Трчка

Дослідники Голокосту зазначають, що війна може озлобити населення і зробити його більш схильним терпіти жорстокість і брати у ній участь. Ця динаміка, безумовно, працює в Росії. Але нацисти посилили винищення євреїв у 1944 та 1945 роках, навіть коли було цілком зрозуміло, що вбивство євреїв знижує їхню військову здатність боротися на обох фронтах. Історик Деніель Йона Голдхаген пояснив цю стратегію як “антисемітизм на знищення”, який фактично перекрутив нацистське розуміння реальності, і зробив їх нездатними бачити свої справжні інтереси.

“Антиукраїнізм на винищення” присутній у нинішній Росії. Багато росіян стали байдужими до звірств або підтримують їх. Багато хто отримує задоволення від проведення геноциду

Подібний “антиукраїнізм на винищення”, мабуть, є і в нинішній Росії. Політичні еліти РФ абсолютно відкрито заявляли про свою мету знищити українців як націю та Україну як державу. Багато простих росіян, як і звичайні німці, про яких каже історик Крістофер Браунінг, ймовірно, зазнали жорстокого поводження і втратили чутливість в результаті війни. І настільки, що стали байдужими до звірств або підтримують їх. Багато хто, здається, отримує справжнє задоволення від проведення геноциду.

Чому? Зрештою, не можна уникнути тривожного факту, що російська політична культура чи, можливо, навіть російська культура у чистому вигляді несе таку ж велику відповідальність за дегуманізацію українців, як і путінська фашистська ідеологія. Так само, як геноцид був не лише справою рук Адольфа Гітлера, так і геноцид українців, що триває, є функцією глибших культурних стереотипів, які зводять українців до еквівалента євреїв для нацистів. Російська культура вимагає ретельного переосмислення, перш ніж знову стане придатною для нормального споживання людиною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вторгнення затягується, і це деморалізує армію РФ

Але вбивство українців, особливо жорстоке вбивство, також дає росіянам можливість заявити про себе в полярній опозиції до декадентського Заходу, який стверджує, що виступає за права людини, толерантність і взаємну повагу. Більше того, це дає їм можливість викрити лицемірство Заходу, коли йдеться про поведінку європейців та американців у багатьох колишніх колоніях. Росіяни ніби кажуть: “Нам все одно, що ви думаєте, і в жодному разі не думайте, що ви кращі”.

Насправді, Захід для росіян гірший, тому що його дійсні чи можливі моральні цінності застаріли та не підходять для нового світу. Світу, в якому Росія гратиме провідну роль, як якась ніцшеанський надлюдина, яка відкидає всі етичні обмеження. Тоді росіяни начебто вийдуть на історичну сцену як унікально обдарована цивілізація, яка діятиме так, як захоче, а не так, як очікує від неї решта світу.

Нова Росія, що зароджується, буде аналогом Тисячолітнього рейху XXI століття

По суті, нова Росія, що зароджується, буде аналогом Тисячолітнього рейху XXI століття. Непогана перспектива для країни, яка досі вважає себе Третім Римом.

За іронією долі, хоча більшість світу висловлює обурення тим, що Росія використовує жорстокість як інструмент, більшість світу, зокрема, країни Азії, Африки та Латинської Америки, здається, байдужі до геноциду, який триває. Їм краще знати. Зрештою, вони стали жертвами такої ж поганої жорстокості. Це має спонукати їх засудити байдужість Росії до сучасних норм. Їхні геополітичні цілі – залишатися осторонь. На жаль, їхнє мовчання робить їх співучасниками жорстокості Росії та зводить нанівець їхні аргументи проти європейського колоніалізму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чотири причини, чому західна стратегія щодо війни в Україні не працює

Не те, щоб їхнє обурення мало якесь значення. Фашистський режим Володимира Путіна і населення Росії, що його обожнює, і надалі виявлятимуть жорстокість, скільки б рук не ворушилося, скільки б сліз не було пролито, скільки б не вимовлялися декларації засудження.

Єдиний спосіб зупинити любов росіян до вбивства українців позбавити їх можливості вбивати українців. Мирні договори та перемир’я не зупинять Пут іна та його народ, як не зупинили Гітлера та його народ. Тільки принизлива та повна військова поразка допоможе.

Переклад Gazeta.ua