Саміт ЄС не зміг розблокувати вступ країн Західних Балкан

Саміт лідерів ЄС та країн Західних Балкан 23 червня не зміг вирішити проблему розблокування процесу вступу Північної Македонії та Албанії в Євросоюз.

Про це повідомляє Reuters. На саміті ЄС підтвердив свою обіцянку, дану майже два десятиліття тому, надати балканським країнам членство після того, як вони запровадять глибокі економічні, судові та політичні реформи.

Але вето Болгарії, члена ЄС, залишається в силі з 2020 року, коли вона заблокувала переговори про вступ з Північною Македонією через суперечку, пов’язану з історією та мовою. Переговори Албанії також заблоковані, оскільки ЄС пов’язує її прогрес із прогресом Північної Македонії.

Лідери шести балканських країн Албанії, Боснії, Косово, Чорногорії, Північної Македонії та Сербії висловили розчарування в тому, що переговори про вступ не почалися або застопорилися через роки після того, як їм пообіцяли можливе членство в ЄС.

«Те, що сталося, є серйозним ударом по довірі (до) Європейського Союзу», – заявив прем’єр-міністр Північної Македонії Дімітар Ковачевський після саміту ЄС-Балкани.  А прем’єр-міністр Албанії Еді Рама сказав, що це «ганьба», та звинуватив лідерів ЄС у безсиллі за те, що вони не змогли натиснути на Софію, щоб вона пішла на поступки.

Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив про необхідність прийняття в ЄС нових членів на сході та півдні. На його думку, це було б найкращою гарантією стабільності в регіоні. Про це він заявив на спільному брифінгу з міністром закордонних справ Північної Македонії Буяром Османі, який прибув із візитом до Києва. Також він відвідав звільнене місто Ірпінь.