Зміни у сфері нерухомості під час воєнного стану: купівля-продаж, спадкування

Деякий час ринок нерухомості перебував у комі. Однак у середині квітня 2022 року Кабмін пом’якшив обмеження і дозволив укладати угоди з нерухомим майном.

Нерухомість в Україні з 24 лютого 2022 року

Після введення воєнного стану, операції з нерухомістю були заморожені. Однак у середині квітня 2022 року Кабмін пом’якшив обмеження і дозволив укладати угоди з нерухомим майном.

Перевірити реєстраційні дані нерухомості, наявність або відсутність обмежень і укласти угоду можна у нотаріуса.

Зміни в реєстрації нерухомості

1. Реєстраційні дії дозволені на території України, де не проходять активні бойові дії. Перелік територій, де заборонено проводити реєстраційні дії, Мін’юст оприлюднив у наказі від 01.04.2022 р. №1307/5. Наприклад, заборонено проводити державну реєстрацію прав на територіях Донецької, Луганської, Херсонської областей, АР Крим, а також у деяких районах Запорізької та Харківської областей.

2. Угоди з нерухомістю дозволено укладати в межах області, де знаходиться нерухоме майно.

3. Заборонено укладати угоди за дорученням. Потрібно бути у нотаріуса особисто.

4. Угоди з нерухомістю мають право проводити тільки ті нотаріуси, які знаходяться на підконтрольній території.

5. Заборонено укладати угоди з нерухомим майном, якщо з дати останньої угоди по ньому пройшло менше місяця. Виняток оформлення спадкування.

6. Тимчасово заборонено передачу прав власності як внесок до статутного капіталу юридичної особи, а також у зв’язку з виходом особи зі складу учасників юридичної особи.

7. Заборонено реєструвати майно іпотекодержателем шляхом набуття права власності на іпотечне майно.

Успадкування

Відкриття спадкової справи це коли спадкоємці померлого подають заяву про прийняття спадщини до приватного або державного нотаріуса.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рада може списати борги за кредитами на знищене війною майно

Кабмін спростив процедуру і дозволив спадкоємцям відкривати спадкові справи в будь-якій частині України.

Термін

У мирний час термін для звернення до нотаріуса для відкриття спадкової справи шість місяців. Цей термін залишається незмінним, однак під час воєнного стану він зупиняється. Розглянемо на прикладах:

1. Людина померла в листопаді 2021 року. У цьому випадку строк для відкриття спадкової справи зупиняється на період воєнного часу і буде поновлений на три місяці після завершення воєнного стану. По закінченню трьох місяців нотаріус зможе видати спадкоємцям свідоцтво про право на спадщину.

2. Людина померла під час воєнного стану. Термін для відкриття спадкової справи почнеться після скасування воєнного стану. Нотаріус зможе видати свідоцтво через шість місяців після закінчення війни.

3. Людина померла більш ніж за шість місяців до введення воєнного стану. Для видачі свідоцтва про право на спадщину обмежень немає.

На тимчасово окупованій території право власності зберігається та охороняється законодавством України!

Якщо на окупованій території укладаються угоди з порушенням законодавства України, то такі угоди вважаються недійсними в майбутньому.