Економічний клімат сьогодні: актуальність боротьби з інфляцією та прогноз

Економічні новини дня, 22 червня обумовлені низкою гучних повідомлень, серед яких найбільш сенсаційними є рекордні зростання інфляції в низці країн з розвиненими економіками.  Інфляція у Великій Британії зросла до 9,1% у порівнянні з 9% у квітні — це є найвищим показником за останні 40 років. Востаннє зростання цін перевищувало це значення у 1982 році. Інфляція в Канаді майже досягла 7,7%, рекорд з 1983 року, повідомило агентство Bloomberg.  Раніше повідомляли, у травні інфляція у США прискорилася до 8,6% р/р — це максимальні темпи зростання з кінця 1981 року.

Ми вирішили висвітлити інфляційні тенденції як проблематику, що обумовлює економічний клімат та формує порядок денний монетарної політики світових центробанків. В контексті посилення політик центробанків також висвітлено прогноз ВВП, оприлюдненого в червні аналітиками INS Markit, про що нижче у наших матеріалах.

Апогей інфляції та рішення центробанків

В умовах апогею інфляції центральні банки по всьому світу переглядають терміни циклів  підвищення відсоткових ставок, сподіваючись знизити інфляцію шляхом уповільнення зростання сукупного попиту та досягнення більш тісного балансу із пропозицією.

Тим часом війна росії проти України та недавні блокування в материковому Китаї ще більше порушили ланцюжки постачання, посиливши тиск на ціни. Оскільки висока інфляція підриває довіру споживачів та інвесторів, прогнозовані ймовірності наближаються до рецесії.

До таких висновків прийшли аналітики INS Markit повідомляє S&P Global Market Intelligence. У Європі та США перспективи «м’якої посадки» тьмяніють, зазначають експерти.

Турбулентність на фінансових ринках є ще однією ознакою економічного клімату, що змінюється

У середині червня світові фондові ринки перейшли на ведмежу територію, причому індекси MSCI World Index і S&P 500 впали на 23% з початку 2022 року. У червні прибутковість за довгостроковими облігаціями різко зросла в очікуванні майбутнього підвищення директивних ставок центрального банку. Ринки капіталу залишаються відкритими, але витрати на фінансування зростають для підприємств, споживачів, покупців житла та урядів. Наступний рік принесе складніші умови для будівельників та виробників капітальних товарів. Втеча інвесторів у безпечне місце, ймовірно, означатиме продовження зміцнення долара США та підвищені ризики для ринків, що розвиваються, які залежать від припливу капіталу для фінансування торгового та бюджетного дефіциту.

Перспективи зниження інфляції центральними банками

При наполегливості монетарна політика може бути ефективною у закріпленні інфляційних очікувань та запобіганні укорінення висхідної спіралі цін та зарплат.

За умов відсутності нових шоків пропозиції перспективи оптимістичні. Червневий прогноз аналітиків INS Markit передбачає зниження глобальної інфляції споживчих цін з 7,0% у 2022 році до 4,0% у 2023 році та 2,7% у 2024 році.

Відповідне уповільнення цін відображає поступове усунення збоїв у ланцюжку поставок поруч зі зниженням попиту. Очікується, що ціни на промислові та сільськогосподарські товари знизяться з недавніх пікових значень упродовж наступних двох років, хоча більшість цін залишиться значно вищою за допандемічний рівень 2019 року. Оскільки споживчий попит зміщується з товарів на послуги, зазначають аналітики.

Ціни на енергоносії відіграватимуть ключову роль у прогнозі інфляції, враховуючи ключову роль енергії як сировину для всіх секторів товарів та послуг в економіці.

Убогі запаси, обмежені вільні потужності та зміни залежно від поставок після вторгнення росії в Україну посилять волатильність цін, особливо під час сезонних піків попиту. Експерти прогнозують заборону ЄС приблизно на 80% імпорту російської нафти, а також збереження санкцій щодо іранської нафти. В результаті середня ціна на нафту марки Brent буде вищою за поточне прогнозне припущення у розмірі 113 доларів США за барель у другій половині 2022 року і 100 доларів США за барель у 2023 році.

Червневий прогноз також передбачає уповільнення зростання світового реального ВВП з 5,8% у 2021 році до 2,9% у 2022 та 2023 роках.

Ослаблення обмежень, пов’язаних з пандемією, та пожвавлення у сфері послуг (включаючи подорожі та туризм, відпочинок та мистецтво) є ключовою підтримкою зростання. Однак наслідки посилення фінансових умов, ймовірно, призведуть до перегляду у бік зниження перспектив глобального зростання наступного прогнозу. М’яка посадка, очікувана на початку червня, швидше за все, зміниться більш вибоїстою їздою, резюмують експерти.

США стикаються з рецесією зростання та зростанням безробіття

ФРС США підвищила облікову ставку на 75 базисних пунктів на своєму засіданні в середині червня й заявила про свою рішучість повернути інфляцію до 2%, визнавши, що очікує на зростання безробіття. Прогнози учасників Федерального комітету з відкритих ринків припускають, що ставку за федеральними фондами буде підвищено ще на 175 базисних пунктів у 2022 році та на 25 базисних пунктів у 2023 році, внаслідок чого цільовий діапазон складе 3,50-3,75%. Це на 50 базисних пунктів вище, ніж передбачалося у нашому прогнозі на початку червня.

З моменту публікації прогнозу нові дані щодо роздрібних продажів, введення житла та запасів призвели до перегляду у бік зниження нашої оцінки зростання реального ВВП у річному обчисленні у другому кварталі з 2,4% до 0,8%. Хоча фінанси домогосподарств загалом перебувають у хорошому стані, висока інфляція знижує реальні доходи та змушує домогосподарства обережніше ставитися до витрат.

Бум на ринку житла вщухає, і підприємства, ймовірно, скоротять плани капіталовкладень на наступний рік. Прогнозується, що зростання реального ВВП уповільниться з 5,7% у 2021 році до 2,5% у 2022 році та 1,8% у 2023 та 2024 роках, при цьому ризики будуть зважені у бік зниження. Оскільки зростання реального ВВП нижче за потенційне, рівень безробіття зросте з 3,6% у травні до 5,0% до 2025 року.

Вищі витрати на енергію можуть спонукати Західну Європу до рецесії

Червневий прогноз наразі включає помірне скорочення реального ВВП у другому кварталі у Великій Британії, Італії, Іспанії та Нідерландах. З огляду на несподіване підвищення інфляції центробанки нарощують темпи посилення політики, і тепер очікується, що Європейський центральний банк почне підвищувати відсоткові ставки у липні. Наслідки російсько-української війни підірвали довіру споживачів та бізнесу.

Прогнозується, що зростання реального ВВП єврозони уповільниться з 5,4% у 2021 році до 2,5% у 2022 році та 1,5% у 2023 році. Перспектива подальших перебоїв у енергопостачанні, що призводять до зростання цін, залишається ризиком зниження.

Економіка материкового Китаю починає відновлюватися після карантину через COVID-19

Економічний спад у материковому Китаї у травні сповільнився, оскільки промислове виробництво та експорт зросли, тоді як послуги та роздрібні продажі продовжували скорочуватися. Динамічна політика уряду щодо боротьби з COVID-19 діятиме до 2022 року, перешкоджаючи поверненню до нормального життя та обмежуючи ефективність економічних стимулів.

Ринок нерухомості, як і раніше, знаходиться в рецесії, а скорочення продажів землі завдає шкоди фінансам місцевих органів влади. Прогнозується, що зростання реального ВВП уповільниться з 8,1% у 2021 році до 4,2% у 2022 році, а потім збільшиться до 5,2% у 2023 році.

Економіка в умовах війни на виснаження: прогноз ВВП України та росії

Вторгнення росії в Україну 24 лютого змінило геополітичний ландшафт. Експерти прогнозують, що росія продовжить вести війну на виснаження на Донбасі. Підсумком війни на Донбасі може стати заморожений конфлікт із деякими територіями в Україні, які залишаються де-факто під російською окупацією.

Через санкції, торгівельну політику та приватні інвестиційні рішення міжнародна торгівля росії буде обмежена, а її економіка буде реструктуризована для підвищення самодостатності.

Очікується, що реальний ВВП росії впаде на 10,6% у 2022 році та на 1,1% у 2023 році, перш ніж почнеться повільне відновлення.

Прогнозується, що після обвалу на 44% у 2022 році реальний ВВП України зросте на 28% у 2023 році та на 16% у 2024 році.

В підсумку варто зазначити, збереження високої інфляції спонукає центральні банки більш агресивно посилювати політику, щоб знизити попит на тлі перебоїв з поставками, які тривають. У той час як глобальне економічне зростання, за прогнозами, продовжуватиметься сповільненими темпами, ризики рецесії збільшуються.