У Кабміні викрили російського шпигуна: працював на ФСБ 10 років

Українські спецслужби викрили російську агентуру у Кабінеті міністрів та Торгово-промисловій палаті. За даними СБУ, посадовці передавали ворогу розвідінформацію про стан обороноздатності, облаштування держкордону, а також персональні дані українських правоохоронців. 

Агент рф у Кабміні був завербований російським ФСБ ще у 2012 році під час поїздки до росії. Для передачі даних урядовець домовлявся через закритий Telegram-канал про зустріч зі своїм «зв’язковим» – одним із працівників Торгово-промислової палати.

З тієї поїздки чиновник повернувся, вже маючи оперативний псевдонім, мобільний телефон для зв’язку та завдання збирати таємну інформацію, яка циркулює в Кабміні. Секретні документи зловмисник або роздруковував, або фотографував і зберігав на флешці. А для передачі файлів домовлявся через закритий Telegram-канал про зустріч зі своїм «зв’язковим» – одним із працівників Торгово-промислової палати. «Зв’язківця» теж завербували у москві співробітники 5 служби фсб. Свій інструктаж співробітник ТПП отримував згодом у тимчасово окупованому Сімферополі. СБУ ідентифікувала одного з тих, хто готував його, як агента – це представник 5 служби фсб Юрій Водолазкій.

— Служба безпеки України

Як шпигуни рф передавали дані та зв’язувались із кураторами

Схема передачі розвідданих полягала у тому, що урядовець передавав їх «зв’язківцю» з Торгово-промислової палати, а той – далі в росію через зашифровані канали зв’язку.

Російські куратори платили їм за інформацію від 2 до 15 тис. дол. за завдання. Суми залежали від рівня таємності і важливості зібраних даних.

Гроші за свою роботу зв’язковий отримував під час особистих зустрічей із кураторами. Ці зустрічі проходили в Криму чи у третіх країнах.

Зазвичай фсб платила йому за двох, а в Києві урядовець розподіляв гроші. Паралельно він займався підбором інших «кандидатів» для вербування.

Наразі слідчі СБУ повідомили обом зловмисникам про підозру в державній зраді. Суд обрав їм міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Досудове розслідування триває.

Читайте також:

СБУ викрила агента рф, який створив десятки пропагандистських інтернет-ЗМІ 

СБУ затримала агента ФСБ, який збирав дані для обстрілу військових об’єктів в Україні

СБУ знешкодила російську агентурну мережу у Миколаєві