На тлі відмови від російського палива у світі значно подорожчала нафта

Ціни на нафту піднялися в четвер, 26 травня, продовживши зростання на цьому тижні через ознаки дефіциту пропозиції. Європейський союз (ЄС) сперечається з Угорщиною про плани заборонити імпорт з Росії, другого за величиною експортера нафти в світі, після вторгнення в Україну.

Ф’ючерси на нафту марки Brent з поставкою в липні виросли на 0,35%, до 114,43 доларів барель о 04:12 за Гринвічем. Ф’ючерси на нафту марки WTI виросли на 0,5% до 110,88 доларів за барель, повідомляє Reuters.

Більше, ніж очікувалося, скорочення запасів сирої нафти в США підтримало ринок в середу. Аналітики кажуть, що скорочення запасів і перспектива ембарго ЄС на російську нафту підштовхнули ціни до зростання.

«У центрі уваги нафтових ринків знаходиться саміт ЄС, який відбудеться наступного тижня, на якому буде зроблена ще одна спроба домовитися про загальноєвропейське ембарго на російську нафту», – заявив Стівен Іннес, керуючий партнер SPI Asset Management.

Нагадаємо, 16 травня міністри закордонних справ країн ЄС вкотре не змогли затвердити шостий пакет санкцій проти росії за військове вторгнення в Україну. Найбільш гострим було обговорення питання запровадження ембарго на поставки російської нафти до країн ЄС.

Угорщина і Болгарія відмовляються запроваджувати ембарго через начебто високу залежність від російської нафти.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовився обговорювати нафтове ембарго проти Росії на зустрічі лідерів ЄС, що відбудеться наступного тижня в Брюсселі. А міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто раніше заявив, що Будапешт може погодитися на ембарго, хіба що в обмін на компенсацію у розмірі 700-750 мільйонів євро.

Болгарія не може заборонити покупку російської нафти, бо сировина потрібна для нафтопереробного заводу в Бургасі, що належить російському «Лукойлу».

Через позицію Угорщини щодо нафтового ембарго, шостий пакет санкцій ЄС проти росії заблокований.

Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек розкритикував блокування деякими країнами ембарго на поставки російської нафти.

Водночас, запровадження ембарго ЄС на російську нафту стає дедалі більш вірогідним після того, як Австрія, Угорщина та Словаччина відмовилися від свого права вето щодо цього питання.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що ЄС зможе домовитися про нафтові санкції проти росії, попри категоричний спротив Угорщини.