Скасування держрегулювання цін на паливо: чи вирішить це проблему

Не є прихильником держрегулювання цін, але давайте вам дещо поясню. Само по собі воно ні добре, ні погане. Це лише інструмент.

Воно не потрібно на ринку споживчих товарів. В той же час на ринку критично важливих товарів і послуг таке регулювання є у всіх розвинених країнах світу, навіть США. В першу чергу щоб не допустити загальної інфляції, тому що ці товари та послуги є важливими складовими собівартості інших товарів та послуг. Тут наш уряд не придумав нічого нового. І в нас таке регулювання діяло уже декілька років, але раніше його ніхто не помічав.

Чому ж тоді виник дефіцит?

Якщо ви згадаєте, то дефіцит був у перші дні війни, але потім ситуація більш-менш стабілізувалась. Тому причина не в держрегулюванні. Дефіцит пального виник через купу інших причин: логістичні проблеми (блокування портів, обстріли залізничного сполучення) та ракетні обстріли нафтобаз і переробного заводу в Кременчуці.

Якщо хтось настільки наївний і думає, що ринкові ціни виправлять ситуацію, то ви глибоко помиляєтесь. Зростуть ціни, в тому числі на всі інші товари та послуги, пального стане більше, але дефіцит залишиться.

В першу чергу через те, що логістичні проблеми залишають лише один шлях доставки: автомобільним транспортом. Це самий дорожчий вид доставки, через високу собівартість послуг на одиницю продукції (в нашому випадку на літр пального). І руйнування інфраструктури привело до того, що зросла відстань доставки пального від умовної бази до кінцевої заправки. І це значить, що зростає собівартість за рахунок витрат на довшу доставку. Чим довше доставка, тим більша ціна. Умовно, бензин у Львові буде дешевше ніж у Дніпрі. Однак, я думаю, що АЗС зроблять єдину ціну, але будуть заробляти менше на Заході і більше на Півдні, Центрі та Сході. Тут уряд зробив першу помилку, що не врахував цього.

А також, зростання відстані доставки приводить до необхідності збільшення кількості вантажівок, які будуть перевозити вантаж. Простіше кажучи, якщо раніше час доставки пального від нафтобази складав декілька годин і однієї вантажівки вистачало щоб обслуговувати декілька заправок, то зараз час зріс до декількох діб. І поки ця вантажівка зробить один рейс, то пальне на заправці може скінчитись. Тому треба декілька вантажівок.

І для вирішення цієї проблеми тут недостатньо відпустити ціни. Тут необхідний транспорт. Купувати звичайно його ніхто не буде, але його можна орендувати (+ ще до собівартості). Уряд міг тут зробити наступним чином. Порахувати вартість витрат на оренду і придумати механізм компенсації для імпортерів.

Одразу ж скажу. Щоб це розуміти, то не треба бути експертом по ринку пального. Тут достатньо звичайної логіки і трохи розуміння економіки.

Матеріал опубліковано мовою оригіналу. Джерело: Facebook.