Переможці Євробачення-2022: хто такі Kalush Orchestra та яким був їхній шлях до успіху

У ніч на 15 травня у Турині відбувся фінал «Євробачення». Перемогу здобула Україна. Нашу країну презентував етно-реп-проект Kalush Orchestra. Якщо, крім пісні «Стефанія», вам мало що відомо про проект-переможець, то цей текст для вас.

Хто такі Kalush

Гурт зібраний на основі однойменного тріо Kalush. До початкового складу групи входив фронтмен Олег Псюк, сопілкар Ігор Діденчук та анонімний учасник MC Килиммен.

Kalush з’явилися восени 2019 року. З першого ж релізу гурту (кліп «Не маринуй») для реп-тусовки та критиків було ясно: це продюсерський проект. Запуском групи займався Ванек Клименко – продюсер Alyona Alyona.

У групи Kalush є кілька фірмових «фішок». Рожева панама, яку не знімає Псюк. Також у наборі канонічна для репу біографія: наркозалежність та наркоторгівля, за якими слідувала переоцінка цінностей та порятунок через музику.

Сопілкар Kalush — це учасник гурту Go_A, який успішно виступив на «Євробаченні» від України у 2021 році, посівши третє місце.

Килиммен – людина-загадка, що відповідає за жартівливу автентичність. Ходять чутки, що під маскою цього персонажа ховається не один, а одразу кілька МС із українського хіп-хоп-андеграунду.

Головне, чим чіпляє Kalush – виконання Олега Псюка, яке дуже легко впізнати: поєднання калуської фонетики з кулеметною швидкістю читання. Розібрати слова майже неможливо, але заворожує.

Сплеск впізнаваності до групи прийшов після виходу кліпа-бойовика «Типок». Це стало одним із перших успіхів музикантів.

Як про них дізналася уся Україна

Спочатку справи у Kalush йшли не дуже добре. Зростати «під крилом» у великої зірки на зразок Alyona alyona, це часто означає залишатися в її тіні. На жаль, читка Псюка швидко перестала дивувати, а моралізація в текстах – це явно не найкращий сюжет для реп-проекту. Попри перші успіхи музикантів, преса зустрічала їх місцями досить холодно. Наприклад, музичний сайт «Чутка» випустив цілий лонгрід під назвою «Не виправдали надій: що не так із гуртом Kalush».

Переломним моментом став вихід треку «Зорі» — ліричний шлягер, після презентації якого Kalush стали по-справжньому відомі широкій аудиторії. Майже 15 мільйонів переглядів на ютьюбі. Більше із вітчизняної реп-тусівки зібрав тільки «Тає лід» гурту «Гриби».

У 2021 році Kalush вдалося повторити успіх у дуеті з молодим артистом Skofka. Цього разу вистрілила пісня «Додому». Трек став справжнім народним хітом, незважаючи на простий мотив, що дуже нагадує один із треків групи «Сектор Газа».


Після цього номеру Kalush засипали пропозиціями про співпрацю. Гурт заспівав дуетом Jerry Heil, Артемом Пивоваровим, Христиною Соловій і навіть культовим «Океаном Ельзи».

Після цього був національний відбір на «Євробачення», де, не без скандалів, але калушцям вдалося вибороти путівку та вирушити підкорювати світові майданчики.

А потім була грандіозна перемога на музичному конкурсі:

Сьогодні гурт Kalush Orchestra презентував кліп на пісню Stefania, з якою українці перемогли пісенний конкурс «Євробачення 2022».