Тест на стресостійкість: як війна зробила IBOX BANK сильнішим

Війна проти цивілізації не змогла своєю руйнівною силою здолати дух та волю українського народу та вітчизняного бізнесу. Завдяки чому вистояла банківська система України і навіть навпаки зробила IBOX BANK сильнішим – розповіла UA.NEWS корпоративний секретар IBOX BANK Тетяна Буцька.

IBOX BANK один із небагатьох банків України, що вистояв першу фазу війни без втрат та зміг за підсумками роботи у першому кварталі 2022 року отримати прибуток. Який рецепт вашої стресостійкості?

Тетяна Буцька: Так, дійсно, наш Банк за перший квартал показав прибуток 95 млн. грн. Не кожен банк може похизуватися, але в нашому випадку ми не могли по іншому, потрібна була віддача, зважаючи, що керівництво проявило вагому турботу про співробітників IBOX BANK, прийняли відповідні рішення, завдяки яким кожному працівнику двічі виплачувалась значна матеріальна допомога та дострокова виплата заробітної плати.

Крім того, керівництвом проведено неймовірну роботу з евакуації у безпечні місця співробітників та членів їх сімей. Робота проводилася 24/7, здійснюючи супровід  до кінцевого місця призначення. Більшість із них – жінки з неповнолітніми дітьми, батьками похилого віку, які теж потребують сторонньої допомоги.

Конкретними діями було підтверджено, що для керівництва колектив банку – є не тільки колегами по роботі, а справжньою банківською сім’єю, де панує турбота і любов до кожного.

За таких умов, колектив та керівники банку об’єднались у спільному прагненні здолати всі труднощі воєнного стану та вийти на якісно новий рівень роботи.

Досягнутим результатам – прибутку – також сприяє вже набутий досвід досягнення вагомих результатів в попередніх періодах.  Всі ці фактори і є рецептом стресостійкості IBOX BANK.

Що банк відчув в перші дні війни, з економічної точки зору?

Тетяна Буцька: Ми, напевно як і більшість, не вірили у розв’язання війни в 21 столітті ще й росією, до ранку 24 лютого 2022 року. Безперечно, перші дні війни були емоційно шоковими для всієї країни, ми не виняток. Але для нас це був лише моральний ступор, жодним чином не практичний.


Тетяна Буцька,
корпоративний секретар IBOX BANK

План стабільності в банку було детально продумано заздалегідь.

На вимогу Національного банку України IBOX BANK розробив та затвердив план дій в кризових ситуаціях, який було доведено до всіх співробітників банку в частині, що стосується виконання ними своїх посадових обов’язків. Документ включав повний, чіткий і розгорнутий перелік заходів на випадок запровадження воєнного стану, тому тут тил було закрито.

Зрозуміло, що значне збільшення статутного капіталу розкриває нові горизонти, надає нові можливості для стратегічного розвитку Банку, сприяє поліпшенню роботи з клієнтами та задоволенню їх фінансових потреб.

Основним нашим побоюванням було динамічне зменшення ліквідності Банку. Головним ризик очевидний – клієнти через війну почнуть масово знімати кошти з рахунків чи намагатимуться це зробити. В свою чергу масове повідомлення про відтік може призвести до паніки. В перші дні так і було, клієнти почали знімати кошти, наш банк намагався всіма силами забезпечити роботу банкоматів, але люли швидко зрозуміли, що сьогодні тримати кошти вдома набагато небезпечніше, ніж у банках. Тому цей процес зупинився і критичного відтоку капіталу не сталося.

Крім того, НБУ встановив обмеження щодо видачі готівкових коштів, зменшив ліміти по зняттю готівкових коштів та максимально сприяв проведенню безготівкових розрахунків.

Багато аналітиків сьогодні кажуть, що банківська система вже адаптувалася до війни, пройшовши краш-тест. Завдяки чому вдалося вистояти шокову першу фазу війни?

Тетяна Буцька: Дійсно, випробування на міцність ми пройшли. Щоб не зламатися, важлива не лише сила і витримка – необхідно бути гнучким і швидко адаптуватися.

Крім того маємо згадати і про допомогу зі сторони НБУ, який й намагалися всіма силами утримати банки на ринку шляхом грамотного стримання курсу валют, надання можливості здійснення рефінансування на пільгових умовах, хоча нашому банку цього робити не довелося.

До слова, наш банк вельми вдячний Національному банку України та відчуває велику повагу до працівників регулятора, які в теперішній нелегкий час продовжують вживати вичерпних заходів для стабільного функціонування всієї банківської системи України, чим вносять значний вклад у перемогу України в боротьбі з зовнішнім агресором.

Попри війну акціонери банку збільшили статутний капітал. Це була їхня ініціатива?

Тетяна Буцька: Акціонери задали правильний вектор, шляхом затвердження напрямів діяльності.

У 2021 році завдяки ефективній організації та продуктивній поточній роботі банк показав значний фінансовий результат і отримав прибуток у розмірі понад 500 мільйонів гривень.

Для цього, одразу після закінчення 2021 року, ми всебічно проаналізували, спланували, а надалі активно запустили процеси і виконали всі підготовчі дії для збільшення статутного капіталу Банку.

Так, з першого робочого дня 2022 року колектив банку почав працювати в цьому напряму.


Тетяна Буцька,
корпоративний секретар IBOX BANK

Ми дійшли висновку про те, що є велика прірва щодо закриття банківських потреб українського споживача, які проживають в Польщі. Це теж стало однією з вагомих причин прийняття рішення про відкриття дочірнього підприємства на території Польщі.

Станом на 23 лютого 2022 року ми були повністю готові до практичної реалізації плану зі збільшення статутного капіталу, у тому числі проведення річних Загальних зборів акціонерів АТ «АЙБОКС БАНК», призначених до скликання на 28 лютого поточного року.

Усвідомлюючи свою відповідальність, акціонери прийняли, на мою думку, вчасне і абсолютно правильне рішення і вказані збори відбулися в запланований день.

Багато банків відмовилися від проведення Загальних зборів акціонерів в період військового стану, бо Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відтермінувала дату проведення вказаних зборів.

Тетяна Буцька: Це рішення кожного, індивідуальне…. Дійсно, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відтермінувала дату проведення річних зборів акціонерів, але в нашому випадку, як я говорила вище, це було необхідно, а відтерміновувати до закінчення воєнного стану недоречно.

Більш того, попри воєнний стан в країні та те, що чинні нормативно-правові акти не завжди передбачають можливості подавати пакети документів в електронній формі за електронним цифровим підписом, а виключно оригінали, ми спромоглися подати понад 10 пакетів документів на погодження Національному банку України.

Війна стала приводом для всіх нас стати сміливішими, кращими. Який шлях розвитку бачить IBOX BANK?

Тетяна Буцька: IBOX BANK буде неухильно йти шляхом мирного розвитку вперед і тільки вперед.

Військова агресія призвела до зниження ефективності діяльності не лише нашого банку, а й інших суб’єктів банківської діяльності на території України, тому Радою Банку прийнято рішення про створення дочірнього банку АТ «АЙБОКС БАНК» на території Республіка Польща.

Виходить, війна стала приводом до розширення і початком виходу на європейський ринок?

Тетяна Буцька: Можна й так сказати, все ж рішення не було спонтанне. Я б сказала, більш виважене з підготовкою бізнес-плану, з прорахуванням доцільності, детально зважуючи всі за і проти.

Оскільки нами було здійснено релокацію в Польщу я, як і мої колеги, зіткнулися з проблемами обміну коштів, адже більшість з нас мали якісь заощадження саме готівкою в українській валюті, а здійснення обміну в пунктах на злоті, якщо і була можливість, то лише за не вигідним курсом та в мінімальних об’ємах.

Крім того кожен з нас має сім’ї, які потребували фінансової допомоги, хоч в Україні війна, оплату комунальних послуг ніхто не відміняв і їх теж потрібно було оплачувати. Ми дійшли до висновку про те, що є велика прірва щодо закриття банківських потреб українського споживача, що проживає в Польщі. Це теж стало однією з вагомих причин прийняття рішення про відкриття дочірнього підприємства на території Польщі.

Коли ми почали розмову з юристами Польщі щодо відкриття дочірнього банку, вони нас з побоюваннями почали попереджати, що ваші джерела на формування статутного капіталу будуть перевірятися, керівники підлягатимуть погодження, вам потрібно буде приділяти величезну увагу здійсненню фінансового моніторингу і так далі, що у мене викликало лиш легку усмішку. Так як ми це розуміємо, мені здалося, навіть більше ніж поляки, оскільки наш регулятор ставиться до ліцензійних умов надто прискіпливо.

Тому мені щиро хочеться розвіяти стереотипність вражень Європи про українську банківську систему.


Тетяна Буцька,
корпоративний секретар IBOX BANK

Приймаючи рішення про діяльність на території іноземної дружньої країни, Банк планує не тільки забезпечити стабільність своєї роботи, а й продемонструвати світу, іноземним партнерам належний професійний рівень учасників вітчизняної банківської системи та відповідність їх діяльності усім міжнародним банківським стандартам.

Давайте підсумуємо нашу розмову?

Тетяна Буцька: На завершення цього інтерв’ю я згадую пісню, яку мама наспівувала мені, а я наспівую донці, а саме «Два кольори». Наше сьогодення дійсно нагадує два кольори у долі кожного українця та українки: чорне – то війна, а червоне – то віра. Віра, що все буде Україна. Ми повернемося, відбудуємо, і ця віра дає кожному з нас незламності та наснаги виконувати свій громадянський обов’язок та наближати перемогу як на полі бою, так і на робочих місцях, підтримуючи і розвиваючи економіку та докладаючи максимальних зусиль для фінансової стабільності держави. Дякую!

Нехай так і буде! Дякуємо!