День матері: звідки походить свято та які має традиції

У другу неділю травня українці відзначають День матері. Цього року свято випадає на 8 травня.

Відзначати його офіційно в Україні почали з 1999 року. Та свято має тривалішу історію. Gazeta.ua пропонує ознайомитися з нею.

Богинь-матерів ушановували ще в первісні часи, а також у стародавніх Греції та Римі. Материнську неділю влаштовували у Великій Британії з 1600-х років. Найбільшого значення вона набула наприкінці ХІХ ст.

Вважають, що традиція всесвітнього святкування зародилася в США напередодні Першої світової війни. Але ідея з’явилася ще раніше й належить американській пацифістці Джулії Ворд. У 1870-х вона збирала в Бостоні масові мітинги з цього приводу, але влада не звертала на них уваги.

1907-го справу Джулії Ворд продовжила активістка Анна Джарвіс. Жінка втратила матір і відчувала провину, що не змогла віддячити їй і висловити любов. Почала писати листи до політиків і відомих осіб, щоб підтримали ідею Дня матері.

1910 року першим відсвяткував День матері штат Вірджинія. Чотири роки потому президент Томас Вудро Вільсон підписав постанову про святкування Дня матері кожної другої неділі травня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гороскоп на 3-9 травня: чиє життя зміниться в цей доленосний період

Після США День матері почали відзначати у Швейцарії та ще в 30 країнах. У Великій Британії матерям дарують торт, прикрашений 12 кульками марципанів, в Австралії хризантеми, у Японії гвоздики, у Мексиці проводять католицьку службу з піснею Las mananitas. У кафе й ресторанах для матерів готують спеціальні страви.

У США цього дня, окрім подарунків, заведено носити на одязі гвоздику будь-якого кольору, але не білого. Бо ним вшановують пам’ять померлих матерів.

Мешканці турецького міста Башмакчі святкують День матері щоп’ятниці 52 рази на рік. Це пов’язано зі звичаєм, коли одружена жінка, яка проживала в будинку чоловіка, мала раз на тиждень відвідувати матір.

Між українцями традиція свята почала ширитися 1928 року. Тоді його провела Спілка українок Канади. За рік із такою ініціативою у Львові виступила редакторка тижневика “Жіноча доля” та організаторка-референтка Спілки українок Олена Кисілевська. Для матерів на Західній Україні, яка входила до складу Польщі, влаштовували різноманітні заходи й урочистості.

З приходом радянської влади 1939-го святкування заборонили. День матері не відзначали майже 50 років, а матерів вітали на 8 березня. Свято повернулося завдяки наполегливості громадських організацій в Україні й діаспорі.

9 травня українці вітають матерів незалежно від віку, а також вагітних. Дякують за все добре, що вони зробили. Дарують поцілунки, квіти, листівки чи сюрпризи. Беруть на себе всі хатні турботи, готують їжу. Хто живе окремо, навідуються в гості або телефонують.

7 травня православні християни моляться перед образом Пресвятої Богородиці “Молченська”.

У цей день люди просять про захист від нападу ворогів, від скорботи, смутку й зневіри, про зцілення від хвороб, про захист від пожежі, про настанову й покрову тих, хто йде в засвіти. Молитвою зцілюються хворі на нервові недуги й психічні розлади.