Суровікін та інші генерали РФ підтримували заколот Пригожина – ЗМІ

Екскомандувач російських сил в Україні генерал Сергій Суровікін заздалегідь знав, що ватажок найманців приватної військової компанії “Вагнер” Євген Пригожин планує військовий заколот у Росії.

Інші російські генерали також підтримували спробу “вагнерівців” змінити керівництво Міністерства оборони РФ силою, пише New York Times із посиланням на американську розвідку. Пригожин не підняв би повстання, якби не вірив, що інші люди, які перебувають при владі, прийдуть йому на допомогу.

“Суровікін воєначальник, який допоміг зміцнити оборону вздовж лінії фронту після торішнього контрнаступу України. У січні його змінили на посаді вищого командувача, але він зберіг вплив на ведення військових операцій і, як і раніше, популярний серед військових”, йдеться у повідомленні.

Джерела видання в американській розвідці намагаються з’ясувати, чи допомагав Суровікін планувати дії Пригожина минулими вихідними, які стали найсерйознішою загрозою для російського диктатора Володимира Путіна за його 23 роки правління.

Американські офіційні особи також заявили, що є ознаки того, що інші російські генерали, імовірно, підтримали спробу Пригожина змінити військове керівництво РФ силою.

“Путін тепер має вирішити, чи вважає він, що генерал Суровікін допомагав пану Пригожину, і як він має реагувати. ФСБ заявила, що знімає з Пригожина та членів його загону кримінальні звинувачення у збройному заколоті. Але якщо Путін виявить докази того, що Суровікін безпосередньо допомагав Пригожину, він не матиме іншого вибору, окрім як усунути його від командування”, кажуть чиновники та аналітики.

Путін може залишити генерала, якщо він вирішить, що той мав певне уявлення про Пригожина, але не допомагав йому. Водночас союз між генералом Суровікіним і Пригожіним може пояснити, чому очільник найманців досі живий.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аналітики США показали актуальні карти боїв в Україні

Суровікін висловився проти заколоту Пригожина. Він закликав російські війська в Україні зберігати свої позиції та не приєднуватися до повстання. Водночас мова тіла генерала під час відеозвернення свідчить про те, що йому було незручно засуджувати колишнього союзника, який поділяв його погляди на російське військове керівництво.

Були й інші ознаки розподілу лояльності у вищих ешелонах влади. Генерал-лейтенант Володимир Алексєєв виступив із власним відеозверненням, назвавши будь-які дії проти російської держави “ударом у спину країни та президента”. Але через кілька годин він з’явився на іншому відео, розмовляючи з Пригожиним у російському місті Ростові-на-Дону, де бойовики ПВК “Вагнер” захопили військові об’єкти.

Незалежні експерти заявили, що Пригожин, схоже, вважав, що значна частина російської армії стане на його бік, коли його колона рушить на Москву.

“Сталося багато дивних речей, які, на мій погляд, припускають наявність змови. Подумайте, як легко виявилося взяти Ростов. У Росії скрізь озброєна охорона, і раптом ніхто нічого не зміг зробити”, зазначив у телефонному інтерв’ю колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

Пригожин працював із генералом Суровікіним під час російської військової інтервенції в Сирії і назвав його найздібнішим командиром російської армії. Суровікін не підтримував усунення Путіна від влади, але був не проти звільнити з посад міністра Сергія Шойгу і генерала Валерія Герасимова.

Суровікін із Пригожиним неодноразово критикували Шойгу та Герасимова за тактику, яка використовується в Україні. Спільні дії росіян у війні широко висміювалися. Аналітики вважають заслугою генерала Суровікіна та Пригожина нечисленні успіхи Росії.

Вся військова кампанія Росії в Україні характеризувалася зміною генералів. Минулої осені, коли генерал Суровікін був призначений керувати діями російської армії в Україні, він став другою людиною, яка отримала цю посад. Суровікін протримався недовго, до січня його понизили. Путін передав безпосереднє командування війною генералу Герасимову, який пообіцяв повернути російські війська в наступ. За словами військових та російських аналітиків, зниження на посаді генерала Суровікіна багато хто сприйняв як удар по Пригожину.

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко сподівається використати “вагнерівців” у своїх цілях. Він, зокрема, сподівається посилити найманцями власну армію та врівноважити кампанію Кремля через “Союзну державу” поглинути Білорусь.