150 років із дня народження Соломії Крушельницької. Найкращі виступи артистки, якою захоплювався весь світ

Сьогодні, 23 вересня, виповнюється 150 років із дня народження оперної співачки Соломії Крушельницької. Артисткою з неперевершеним сопрано і діапазоном на три октави захоплювався увесь світ. Вона легко співала вісьмома мовами.

За життя Крушельницьку визнали найвидатнішою співачкою світу. Gazeta.ua вирішила пригадати найкращі виступи знаменитості.

Артистка походить зі шляхетного українського роду Крушельницьких гербу Сас і почала співати дуже рано. Усі відзначали її виняткові здібності. Основи музичної підготовки отримала в Тернопільській класичній гімназії. А 1891 року вступила до Львівської консерваторії Галицького музичного товариства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перейшли на українську і співають вірші: як війна вплинула на творчість зірок

Після випуску з консерваторії восени 1893 року Крушельницька поїхала до Італії. Там навчалася співу у Фауста Креспі і драматичному мистецтву в професора Конті.

Рік по тому тріумфально виступила у Львові. А згодом здобула прихильність поціновувачів опери у Кракові та Варшаві.

“Її голос сильне, соковите і дзвінке драматичне сопрано, здатний до різноманітних вокальних відтінків. Вона не женеться за голосовими ефектами, а весь свій художній інтелект переливає у глибоко відчутий нею образ героїні. Це робить її ідеальною співачкою, бо вона однаково прекрасно і співає, і грає” так писали варшавські газети про Крушельницьку.

Артистка зачарувала своїм мистецтвом провідні оперні центри світу: Мілан, Рим і Неаполь, Париж і Ніцу, Санкт-Петербург, Краків і Варшаву, Одесу і рідний для неї Львів, Нью-Йорк, Буенос-Айрес і Сантьяго.

Якось родина російського імператора Миколи ІІ звернулася із проханням до Крушельницької дати концерт у царському палаці. Вона погодилася. Протягом вечора співала для царської родини та гостей арії з відомих опер різними мовами. А на завершення концерту заспівала кілька українських народних пісень.

Миколі ІІ настільки сподобалися пісні, що він запитав Крушельницьку, якою мовою вона співала і про що в них розповідається. Співачка відповіла французькою і наголосила, що це пісні її рідною мовою українською.

19 липня 1910 Крушельницька вийшла заміж за адвоката Чезаре Річчоні в Буенос-Айресі. Разом вони прожили щасливі 26 років на батьківщині чоловіка в італійській Тоскані. Подружжя переїхало туди 1911-го і мало там триповерхову вілла “Саломея”.

Річчоні помер 1936-го. Чотири роки по тому артистка поїхала в Галичину провідати рідних і тут її застала Друга світова війна. До Західної України прийшла радянська влада, і оперна співачка, відома на весь світ, стала її “заручницею”.

Нова влада націоналізувала помешкання артистки у Львові. А під час німецької окупації міста Крушельницька вимушена була давати приватні уроки вокалу. Виїхати з СРСР співачка не могла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Королівська родина: чуттєві фото із сімейного архіву Єлизавети ІІ і Карла ІІІ

Померла Крушельницька 16 листопада 1952 року. Похована на Личаківському кладовищі поряд із могилою Івана Франка.

Пропонуємо прослухати найкращі виступи видатної артистки, спів якої обожнював увесь світ.

27 серпня актор театру і кіно Богдан Ступка святкував би 81 рік. Він залишив по собі геніальні ролі, хоча його акторську кар’єру вирішив випадок.

Ступка родом із селища Куликів на Львівщині. До сцени його привчили родичі: батько співав у хорі Львівського оперного театру, старший брат матері був там же солістом, а тітка головним концертмейстером. За кулісами театру Богдан Сильвестрович побачив і почув багатьох видатних співаків повоєнного часу.