Три роки після пожежі: як проходить реставрація Нотр-Дам де Парі – сюжет (Відео)

Реставрація

Відкрити його хочуть вже у 2024 році до початку Літніх Олімпійських ігр, які прийматиме Франція

Старовинні вітражі почали відновлювати у Соборі Паризької Богоматері. Від часу масштабної пожежі, яка завдала значних пошкоджень храму, минуло вже три роки. І нині у Нотр-Дамі активні реставраційні роботи. Відкрити його для відвідувачів планують за 2 роки. Як відновлюють легендарний собор, дізнавалася журналістка “5 каналу”.

Копітка робота у Соборі Паризької Богоматері. Вісім майстрів-склярів реставрують старовинні вітражі храму. Більшість композицій вціліла після масштабної пожежі у квітні 2019 року. Однак вони дуже закоптилися, запилюжилися та потьмяніли. Тож тепер потребують серйозного та делікатного очищення.

“Ми маємо справу з двома видами змін: звичайним знесенням вітража, який встановили в будівлі 150 років тому, та прибиранням уламків і пилу, що утворилися після пожежі. Важливий етап очищення – змити нагар від полум’я та наліт від людського дихання і свічкової сажі, щоб ми могли поставити вікна на місце та повернути Нотр-Даму колишню яскравість”, – розповідає реставраторка вітражів Флаві Серр’є Вінсан-Петі.

Флаві Сер’єр Венсан-Петі керує компанією з виробництва вітражів. Нині майстриня отримала завдання відновити 39 вікон у Соборі Паризької Богоматері. Щоб очистити поверхню, її протирають ватою, змоченою у воді та етанолі, повільно, щоб не пошкодити скло. Процес потребує пильності та обережності, розповідає реставраторка. Однак труднощів не боїться. І прагне якнайшвидше повернути вітражам барвистість і яскравість. Робота у Нотр-Дамі кипить щодня. Команди реставраторів працюють задля спільної мети – відновити постраждалий від пожежі собор. Адже відкрити його хочуть вже у 2024 році до початку Літніх Олімпійських ігр, які прийматиме Франція.

“У Нотр-Дамі справді виникає відчуття, що ми всі задіяні у великому процесі, організованому завдяки дуже точній і складній логістиці, щоб кожна група брала участь незалежно від ремесла. Наприклад, наступного тижня ми отримаємо нові еркери, потім вони повернуться на склад, а далі ми знову над ними працюватимемо. Тож у кожного своя роль і своя хореографія, щоб весь проєкт можна було завершити до 2024 року”, – підсумувала реставраторка вітражів.

Відновити Нотр-Дам сподіваються до стану, в якому він був до пожежі. Відбудувати планують і головний 96-метровий шпиль, спроєктований архітектором Еженом Віолле-ле-Дюком ще у 19 столітті. У квітні 2019 року у Соборі Паризької Богоматері спалахнув вогонь. Пожежа знищила дах Нотр-Даму, а шпиль упав у склепіння. Постраждали також стіни, вікна і частково інтер’єр собору. Але значну частину культурних пам’яток, зокрема християнські реліквії, все ж вдалося врятувати від вогню.

Ольга Ковальчук, “5 канал”

Читайте також: Встановлюють захисні екрани та збирають мішки з піском: як українські міста намагаються врятувати історичні пам’ятки

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на “5 канал” у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.