За сценарієм Фукусіми – чим загрожує зупинка енергоблоків Запорізької АЕС

Якщо Росія реалізує свої погрози зупинити усі енергоблоки Запорізької атомної електростанції, це призведе до катастрофічних наслідків.

Через втрату усіх джерел живлення можуть вийти з ладу системи охолодження. У результаті пошкодиться активна зона реакторної установки і радіоактивні речовини вийдуть назовні, повідомили у Державній інспекції ядерного регулювання України.

Саме за таким сценарієм відбулася аварія на японській атомній станції “Фукусіма-1” у 2011 році. Але там катастрофа сталася через природні катаклізми. А на Запорізькій АЕС це може статися через злочинні дії окупаційних військ РФ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія має вивести свої війська з території ЗАЕС – Зеленський

Потреби АЕС в електроживленні забезпечуються або за рахунок працюючих енергоблоків, або за рахунок зовнішнього енергоживлення.

“При зупинці усіх енергоблоків має бути забезпечене стійке зовнішнє енергопостачання. Нині внаслідок обстрілів російськими військами пошкоджені три з чотирьох ліній, які з’єднують АЕС з енергосистемою України. У разі пошкодження четвертої лінії станція втратить можливість отримувати електроенергію для власних потреб”, – йдеться у повідомленні.

На випадок такої аварії на Запорізькій АЕС є дизель-генератори. Але для них потрібно достатньо дизеля.

“Російські військові, які присутні на АЕС, можуть перешкоджати поставкам дизеля, необхідного для роботи генераторів. Після втрати усіх джерел забезпечення електроенергією, розпочнеться процес плавлення ядерного палива. Внаслідок цього може відбутися вихід радіоактивних речовин у навколишнє середовище”, – повідомляють у ДІЯРУ.

На Запорізькій АЕС є сім ядерних об’єктів шість енергоблоків та сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.

У залежності від погодних умов радіоактивну хмару може понести на територію Європи, або Росії та Білорусі.

В інспекції також наголошують, що Запорізька АЕС знаходиться на березі Каховського водосховища, що є каскадом водосховищ Дніпра. Тож аварія на станції може призвести до радіоактивного забруднення Дніпра та Чорного моря.

Територію Запорізької атомної електростанції потрібно терміново демілітаризувати. Про це сказав генеральний секретар Організації об’єднаних націй Антоніу Ґутерреш за підсумками зустрічі з президентом Володимиром Зеленським і президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Львові.

Росія відмовилась від створення демілітаризованої зони навколо захопленої Запорізької атомної електростанції.