Вивезти українське зерно заважає затор у Чорному морі

Румунія не встигає оформляти судна, що йдуть за українським зерном. Це спровокувало затор у Чорному морі біля Дунаю.

Біля румунського порту Суліна близько 100 суден чекають проведення через Сулінський морський канал. Це найзручніший шлях до портів на Дунаї, пише Forbes.

Третина з цих суден має вивезти українське зерно.

“У Румунії не вистачає лоцманів для проведення суден каналом, бо вони не були готові до збільшення українського вантажного трафіку”, – каже засновник консалтингової компанії The Charterers Олег Солодухов.

Через війну українські порти на Дунаї збільшили кількість вантажовідправлень у чотири рази, каже заступник міністра інфраструктури Юрія Васькова. На них припадає 24% експорту.

Румунія проводить каналом не більше пʼяти суден на добу. Кілька тижнів тому судна чекали для цього 4-7 днів. Кожну добу затор зростає. Тепер чекають 14 днів.

Простій у гирлі Дунаю коштує власникам вантажів близько третини вартості фрахту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Голова Африканського союзу їде домагатися діалогу між Києвом і Москвою

“Тепер судновласники нараховують час фрахту не з моменту заходу до порту, а з моменту потрапляння до затору”, каже Солодухов.

За інформацією джерела Forbes в Мінінфраструктури, Україна запропонувала Румунії кілька варіантів розблокування каналу. Це збільшення періоду дозволеного руху суден на дві години, дозвіл суднам проходити вночі, збільшення максимально допустимої швидкості та оформлення вхідних суден на рейді, поки вони очікують суднозаходу, а не в самому порту Суліна. До прикордонно-митного обстеження в порту можуть залучити додаткові причали. Запропонували також здійснювати рейдову перевалку в портах Суліна та Констанца, а також на 61 милі річки Дунай.

Росія запропонувала обміняти створення гуманітарного коридору для експорту українського зерна на зняття санкцій.

Сполучені Штати Америки та Велика Британія відкидають пропозиції Росії про відміну санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів.

Радник голови ОП Михайло Подоляк відреагував на таку пропозицію. Він нагадав, що російська пропаганда називає санкції корисними для економіки.