ЄС може почати регулювати ціни на газ

Євросоюз може втрутитися в ринок та обмежити ціни на природний газ. Зробить це в тому випадку, якщо Росія суттєво обмежить чи перекриє потік.

Такий крок стане частиною пакету заходів із заміни імпорту російського газу після вторгнення РФ на територію України. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на проєкт документа Єврокомісії.

Документ має містити рекомендації узгодження спільних принципів для підготовки до надзвичайної ситуації та нестачі газу в регіоні або в усьому ЄС, коли ринки газу більше не зможуть відповідати попиту та пропозиції.

У Євросоюзі збільшується занепокоєння щодо поставок російського газу. Особливо – на тлі припинення поставок до Польщі та Болгарії за відмову сплачувати за нього. Блок запевнив, що такий механізм порушив би санкції внаслідок залучення до процесу Центрального банку РФ, операції з яким заборонені.

Якщо ситуація з газом стане критичною, запровадження “стелі” ціни (прайс-кепів) буде тимчасовим, а ринкова ціна повинна використовуватися якомога довше, зазначають у проєкті документу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Північний потік-2” помер – німецький уряд

Ухвалення Єврокомісією очікується 18 травня. Однак до того часу він ще може зазнати змін.

До того ж, документ містить низку короткострокових заходів для стабілізації ринку. Зокрема, урядам хочуть дозволити розширити регулювання роздрібних цін на природний газ, а сировинним торговцям можуть розробити механізм екстрена підтримка ліквідності для торговців сировинними товарами та інші.

Планують, що такі тимчасові заходи не триватимуть довше червня 2023 року.

Болгарія домовилася із США про постачання скрапленого природного газу з червня. Він буде дешевший, ніж російський.