Нова президентка Угорщини підтримала вступ України до ЄС

Нова президентка Угорщини Каталіна Новак під час виступу на церемонії інавгурації підтримала вступ України до ЄС. Політик також озвучила позицію щодо війни Росії проти України.

Новак стала першою жінкою-президентом Угорщини, а також наймолодшим президентом серед усіх країн Євросоюзу, повідомляє видання Telex.

Нова президентка назвала 10 пунктів, в яких викладена позиція щодо російського вторгнення та ставлення до України:

  • Ми засуджуємо путінську агресію, збройний напад на суверенну державу.
  • Ми назавжди скажемо “ні” всім зусиллям відновити Радянський Союз.
  • Ми, угорці, хочемо миру тут і в сусідніх країнах, ми хочемо миру, а не війни.
  • Ми вимагаємо розслідування та покарання військових злочинів.
  • Ми не нейтральні, ми на боці невинних жертв і правди. Ми виконуємо свої зобов’язання в рамках ЄС і НАТО, але якщо цього захочуть угорські інтереси, ми скажемо ні.
  • За жодних обставин ми не хочемо відмовлятися від свого суверенітету, за який неодноразово боролися, і постійно розвиваємо наші оборонні сили.
  • Ми підтримуємо вступ України до ЄС.
  • Ми готові жертвувати заради миру і не будемо перешкоджати допомозі наших союзників, але ми не погодимося на рішення, які потребують від угорців більше жертв, ніж шкода, яку вони завдають російському агресору.
  • Ми раді бути посередником між сторонами війни.
  • Ми наполягаємо на забезпеченні прав угорців, які проживають в Україні, як раніше, так і зараз

44-річна Новак замінила на посаді Яноша Адера, який пішов з посади після завершення другого терміну.

Раніше Каталіна Новак обіймала посаду заступника лідера «Фідес» Віктора Орбана і була міністром у справах сім’ї, яка відповідала за програму економічної підтримки середнього класу, включаючи субсидії на житло, державні кредити на житло та зниження податків.

Раніше в Угорщині не погодилися підтримати нафтове ембарго у шостому санкційному пакеті ЄС навіть з винятком для себе і Словаччини з Чехією, які також дуже залежні від російської нафти, а для схвалення необхідне одностайне рішення усіх 27 членів ЄС.

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто назвав можливу умову відмови країни від російської нафти. Він натякнув на ціну в 700-750 млн євро, які Будапешт хотів би отримати за згоду на санкції.

Деякі країни Євросоюзу розглядають запровадження відстрочки на ембарго російської нафти, якщо його не підтримає Угорщина.

Керівництво Євросоюзу минулої середи розраховувало затвердити шостий пакет санкцій проти росії, ключовим аспектом якого є нафтове ембарго до кінця робочого тижня. У п’ятницю сподівалися встигнути до кінця вихідних. Однак домовитись так і не вдалося. Навіть до середини тижня параметри пакету досі не затверджені, а головною перешкодою залишається позиція Угорщини.