Бен Воллес поскаржився на недостатню вдячність з боку України на постачання зброї — The Guardian
Міністр оборони Британії Бен Воллес запропонував Україні приділяти більше уваги вдячності за західну допомогу, у відповідь на питання про скарги президента Володимира Зеленського, що Україні не було надано чіткого графіка чи переліку умов для вступу до НАТО.
Джерело. Про це пише The Guardian.
Бен Воллес зазначив, що поспішність, з якою українці хочуть отримати всю можливу допомогу означає, що вони не завжди кажуть, що вдячні за неї.
«Хочемо ми цього чи ні, але люди хочуть бачити трохи вдячності», – сказав міністр на брифінгу на полях саміту НАТО у Вільнюсі.
Воллес зазначив, що для підтримки Києва західні країни жертвують запасами зі своїх арсеналів, а «іноді доводиться переконувати законодавців на Капітолійському пагорбі в Америці».
У зв’язку з цим він розповів про одну із своїх поїздок в Україну, коли йому видали перелік необхідного озброєння: «Знаєте, ми не Amazon. Я сказав їм про це минулого року, коли проїхав 11 годин, щоби мені вручили список».
Зеленський відреагував на слова Воллеса.
«Не розумію питання. Ми завжди були вдячні і завжди дякуємо. Я просто не знаю, як ми ще повинні дякувати. Можемо з ранку прокидатися і дякувати міністру. Нехай він напише мені, як треба дякувати – і я так і подякую», – сказав він.
Київ не раз вказував Заходу на надто повільне постачання зброї. А напередодні Зеленський розкритикував НАТО за відсутність чіткої позиції щодо членства України в альянсі.
«Безпрецедентно та абсурдно, коли не встановлені терміни ні для запрошення, ні для членства України. При цьому додається розпливчасте формулювання про “умови” навіть для запрошення України. Схоже, немає готовності ні запросити Україну в НАТО, ні зробити її членом альянсу», – написав Зеленський.
Він назвав таке рішення «слабкістю», зазначивши, що таким чином блок, ймовірно, вирішив залишити можливість торгуватись членством України в НАТО у переговорах з росією.
Після цього джерела Washington Post повідомили, що слова Зеленського розлютили делегацію США на саміті альянсу. Заява українського лідера чинила великий тиск на НАТО, підтвердив високопоставлений представник міністерства оборони однієї з країн. За його словами, метою Зеленського було надіслати повідомлення своїй внутрішній аудиторії про готовність «боротися до кінця».
Країни НАТО погодилися спростити процес вступу України, але поки що не запросили країну до альянсу.
У комюніке саміту у Вільнюсі наголошується, що Київ отримає запрошення, коли «погодяться всі союзники та будуть виконані умови».
У Білому домі говорили, що для вступу до НАТО Україні необхідно провести політичні та правові реформи, а також реформи демократичних інституцій.
Бекграунд. Напередодні повідомлялося, що угода про гарантії безпеки Україні, про яку оголосять після саміту у Вільнюсі, ще обговорюється.