Книжка тижня: «Теорії змов. Як (не) стати конспірологом» Максима Яковлєва
Світом керують рептилоїди та масони; COVID-19 був навмисно винайдений у лабораторії, аби зменшити кількість населення планети; керівна верхівка США викрадає дітей та використовує стовбурові клітини задля власного омолодження.
Вам видається, що все згадане вище – маячня? Чи ви навпаки вірите, що від вас приховують правду? Якщо ви цікавитесь джерелами подібних наративів та механізмами їхнього застосування у світі, то радимо вам звернути увагу на книжку Максима Яковлєва «Теорії змов. Як (не) стати конспірологом».
Більше читайте в огляді Mind.
Бекграунд. У наш час доступ майже до будь-якої інформації відкритий завдяки мережі Інтернет. Здавалося б, міфологічне мислення людини мало б відійти на другий план, а то й зовсім зникнути завдяки технологічному прориву.
Однак «всесвітнє павутиння» не стало ліками проти невігластва, ба більше, через нього теорії змов знаходять неймовірну кількість прихильників та нових адептів.
Так сталося, що людина найбільше боїться того, чого не знає, або навпаки того, що може нагадувати щось знайоме. Користуючись фактами та напівправдою деякі люди навмисне або несвідомо стають ретрансляторами так званих «теорій змов».
Ці теорії приваблюють увагу навіть тих, хто не бачить потреби в них вірити, бо все видається таким логічним та правильним, що важко не піддатися спокусі заглибитися у цю тему.
Автор книжки теж зацікавився особливостями поширення й складання конспірологічних теорій та вирішив познайомити читачів з ними трохи ближче.
Максим Яковлєв досліджує українську та міжнародну політику. Очолює кафедру міжнародних відносин і керує Школою політичної аналітики Національного університету «Києво-Могилянська академія».
За його словами, він не дає повної відповіді на запитання про механізми поширення і популярності теорій змов, оскільки довелося б суттєво збільшувати обсяг рукопису, однак він спробував виявити деякі закономірності у створенні подібних теорій і пояснити, чому їх створюють.
Видавництво: «Віхола»
Сюжет. У своїй книжці політолог-міжнародник Максим Яковлєв досліджує найрізноманітніші теорії змов та пояснює, як конспірологи бачать світ і за допомогою яких інструментів вони складають свої змовницькі мозаїки.
Максим розповідає про змови у спорті та на Євробаченні, про загибель принцеси Діани, перемогу Обами на виборах за допомогою маніпуляцій погодою, а також про те, що Римську імперію нібито придумала іспанська Інквізиція, а Україну – масони. За допомогою вправ і низки опитувань ви зможете перевірити, чи схильні самі вірити в подібні змовницькі теорії, та зрозумієте, як сконструювати власну.
Вам сподобається, якщо: ви цікавитеся, звідки походять конспірологічні теорії та які механізми їхнього впливу. З книжки ви дізнаєтеся основні принципи того, чому подібним нісенітницям схильні вірити люди навіть із високим інтелектом.
До того ж, автор пропонує читачам особисто пройти тест на конспірологічне мислення, а потім обов’язково поділитися тим, як не стати його жертвою.
Вам не сподобається, якщо: ви любите тримати фокус на одній темі. Книжка Максима Яковлєва може видаватися правильно структурованою, але під час читання стрибки з однієї теми на іншу можуть викликати невеликий подив. Скоріше за все це сталося через занадто великий обсяг інформації та знань, якими володіє автор і якими він безумовно хоче з вами поділитися.
Головна причина прочитати: якщо ви коли-небудь цікавилися, звідки походять теорії змов та як люди їм піддаються, тоді вам варто прочитати цю книжку.
Це один з гарних прикладів дослідження, що пропонує повну деконструкцію найпоширеніших конспірологічних теорій, а також методи спротиву щодо них. У випадку українців, які зараз переживають постійні атаки ворожих ІПСО, ця книжка однозначно може стати у пригоді.
У тому ж дусі:
Вадим Денисенко «Як зруйнувати русскій мір»
Автор досліджує виникнення, розвиток та функціонування цього самого русского міра від часів Івана Грозного до сучасності. Це чи не найперше настільки широке дослідження механізмів самовідтворення русского міра. Як змінити його ідеологію? Як розвалити символічні структури? Чи потрібна росіянам свобода?
Ця книга для тих, хто хоче зрозуміти, чому росіяни саме такі, які вони є. І головне – ця книга про те, як можна зруйнувати «русскій мір».
На відміну від більшості досліджень про Росію, у цьому виданні автор звертає увагу передусім на утворення та функціонування механізмів управління російською імперією, які залишаються практично незмінними останні 400 років.
Оксана Мороз «Як не стати овочем. Інструкція з виживання в інфопросторі»
Як часто вам здається, що вас дурять в інтернеті? Або ви усвідомлюєте, що це маніпуляція чи шахрайство, проте не розумієте, навіщо й кому вона потрібна?
Facebook-тест «Який святий тобою опікується», повідомлення «Завтра Viber буде платним – перешли це далі і для тебе він залишиться безкоштовним», прохання «Перешліть це повідомлення, і ми перерахуємо 1 цент на лікування» та ще тисячі інших варіантів мають одну мету – обманути вас.
У книжці зібрані основні маніпуляції та шахрайства цифрового світу у форматі «суть – причина – наслідки – що робити». Простою мовою на конкретних прикладах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].