7 підсумків саміту НАТО у Вільнюсі: що Україні запропонували замість членства чи чіткого плану вступу

У Вільнюсі 11-12 липня тривав саміт НАТО, на якому Україна не отримала ні запрошення, ні графіка вступу до альянсу. Це обурило президента нашої країни Володимира Зеленського, який закидав країнам НАТО прояв слабкості. У відповідь міністр оборони Великої Британії Бен Воллес звинуватив Україну в невдячності за допомогу Заходу.

Цей обмін «люб’язностями» відвернув увагу від більш значущих для України заяв, зроблених на саміті. Лідери країн НАТО пообіцяли забезпечити Київ крилатими ракетами SCALP, пусковими установками Patriot та гарантувати йому постачання озброєнь на роки вперед.

Mind пропонує дізнатися про позитивні результати саміту НАТО у Вільнюсі.

Не запросили, але спростили процес вступу

Генсек НАТО Єнс Столтенберг анонсував пакет із трьох елементів для підтримки інтеграції України до військового альянсу.

Перший елемент – це багаторічна програма перебудови системи оборони та безпеки України для досягнення сумісності українських та натовських військ. Другий – створення нової консультаційної Ради Україна-НАТО, яка збиратиметься чотири рази на рік, і в ній Київ засідатиме на рівних із членами альянсу. Також Україну звільнили від необхідності виконувати План дій щодо підготовки до членства в альянсі.

«Рішення скасувати план дій щодо членства означає, що замість двох кроків для того, щоб стати членом НАТО, знадобиться лише один крок», – сказав Єнс Столтенберг на пресконференції саміту НАТО у Вільнюсі.

За його словами, Київ зможе вступити до НАТО, «коли буде слушний час і згода союзників». Бачити Україну в альянсі хочуть усі північні країни Європи. Однак іншої позиції дотримуються канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент США Джо Байден, який заявив про небажання пов’язувати НАТО з країною, де розгоряється війна і немає демократії.

Пакти про довгострокову двосторонню безпеку

За ініціативою Джо Байдена, країни «Великої сімки» (G-7) зміцнять обороноздатність України у такий самий спосіб, як Сполучені Штати десятиліттями допомагають Ізраїлю. Зараз у США укладено з Ізраїлем угоду про передачу Тель-Авіву $38 млрд військової допомоги у період з 2019 по 2028 роки.

Подібні двосторонні зобов’язальні угоди кожна з країн G-7 (США, Канада, Японія, Великобританія, Німеччина, Франція та Італія) оформить з Україною, щоб «захистити її суверенітет і територіальну цілісність, відновити її економіку, захистити її громадян та інтегрувати її в євроатлантичне співтовариство».

У спільній заяві 12 липня лідери G-7 пообіцяли негайно розпочати дискусії з цього питання. Двосторонні угоди дадуть Україні гарантії постачання систем ППО, артилерії, бронетехніки. Країни G-7 також візьмуть зобов’язання навчати для України військовослужбовців, забезпечувати її розвідданими та спільно розвивати промислові виробництва.

За задумом членів альянсу, отримуючи від країн НАТО допомогу в «ізраїльському форматі», Україна зможе самостійно дати відсіч росії та відбити «будь-які майбутні напади». Британські ЗМІ називають це рішення «НАТО-лайт». Воно не обтяжує країни зобов’язанням захищати Україну як члена альянсу. Україна також вільна не вступати у війни, які НАТО веде не на її території.

Ракети від Франції

Президент Франції Емманюель Макрон офіційно оголосив, що його країна приєднається до Великобританії у постачанні України далекобійними ракетами, здатними вражати цілі на відстані 250 км. Україна зможе випускати їх із літаків та знищувати російські казарми, склади та інші складні цілі далеко від лінії фронту.

Як уточнює Reuters, Україні буде передано «істотну кількість» крилатих ракет 50 SCALP зі складів у Франції. Від травня 2023 року аналогічні далекобійні ракети під назвою Storm Shadow Україні постачає Великобританія.

Машини та медичний центр від Великобританії

Великобританія пообіцяла надати Україні понад 70 бойових та допоміжних машин, включаючи бойові гусеничні машини розвідки, тисячі снарядів для танків Challenger 2 та $65 млн на ремонт раніше поставленої військової техніки.

Також у канцелярії прем’єр-міністра Великобританії Ріші Сунака оголосили, що на території королівства під егідою НАТО буде засновано медичний центр реабілітації військовослужбовців ЗСУ. Лікувальна установа фінансуватиметься з Комплексного пакету допомоги НАТО для України та підтримуватиметься реабілітологами із країн-членів альянсу.

Навчання на F-16

Коаліція з 11 країн почне навчати українських пілотів та техніків керувати американськими винищувачами четвертого покоління, включаючи F-16. У серпні тренувальний центр запрацює у Данії. Ще один навчальний центр має намір побудувати в Румунії її президент Клаус Йоханніс.

До «літакової коаліції» увійшли Бельгія, Великобританія, Данія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія та Швеція. Перші результати роботи коаліції, за словами міністра оборони Данії Лунда Поульсена, можна побачити на початку 2024 року.

«Петріоти» від Німеччини

Уряд Німеччини фіналізував $770-мільйонний пакет військової допомоги Україні. Він включає постачання двох зенітно-ракетних комплексів Patriot зі складу Бундесверу, 40 бойових машин піхоти Marder, 25 танків Leopard 1A5, 20 000 артилерійських боєприпасів та 15 000 димових гаубичних снарядів 155-міліметрового калібру.

«Це ще один величезний пакет [для України] і разом до 2027 року ми витратимо понад 17 млрд євро», – заявив на саміті НАТО міністр оборони ФРН Борис Пісторіус, підтвердивши намір «підтримувати Україну стільки, скільки потрібно».

$956 млн від Норвегії

Норвегія збільшить військову підтримку Україні на 2,5 млрд крон ($239 млн) у 2023 році – до 10 млрд крон ($956 млн). Про це на саміті НАТО заявив прем’єр-міністр країни Йонас Гар Стьоре.

Королівство передасть Україні дві пускові установки та інше обладнання для пересувних зенітно-ракетних комплексів NASAMS, 1000 розвідувальних нано-дронів Black Hornet та десятки тисяч продовольчих пайків.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.

Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!

Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].