В Україні відновили роботу понад 80% малого та середнього бізнесу

В Україні відновили роботу понад 80% малого та середнього бізнесу

Фото: Getty Images

Компанії поетапно повертаються до довоєнного рівня

Більшість компаній отримали збитки через війну у розмірі до $100 тис. Найбільшого впливу зазнали будівельна сфера та переробна промисловість.

В Україні станом на кінець 2023 року роботу відновили 82% малих та середніх підприємств, що призупинили діяльність через повномасштабне вторгнення Росії. Про це свідчать дані дослідження, підготовленого командою Програми розвитку ООН (UNDP) спільно з аналітичною платформою Центр економічного відновлення та Мініекономіки.

Зазначається, що торік роботу відновили майже 91% ММСП, які вимушені були у 2022 році призупинити діяльність через воєнні дії. До кінця року їх лишилося трохи більше 82%.

Компанії поетапно повертаються до довоєнного рівня навантаження потужностей – у середньому зараз вони використовують їх на 53,4%. До кінця цього року опитані бізнеси планують збільшити цей показник до 56%, а також – за наявності попиту – наростити оборот на 50%.

Більшість компаній отримали збитки через війну у розмірі до $100 тис. Найбільшого впливу зазнали будівельна сфера та переробна промисловість, найменшого – агропромисловий та телекомунікаційний сектори, а також сфера обслуговування.

Підприємства на сході та півдні України зазнали в 1,5 рази більших збитків, ніж на заході. Кожен другий підприємець заявив, що його бізнес не виживе без допомоги держави – позик, грантів, програм працевлаштування, зниження податків.

Серед головних викликів на 2024 рік, які впливатимуть на комерційну діяльність, опитані підприємці називають непередбачувану ситуацію, низький попит і дефіцит робочої сили. Разом з тим, компанії не планують подальшого скорочення персоналу, що вказує на потенціал економічного відновлення.

Нагадаємо, наприкінці січня пройшла перша зустріч Ради з питань підтримки підприємництва. Рада підприємців буде контролювати стан бізнес-клімату в Україні та ставлення держави до бізнесу, розглядати законопроєкти з питань підприємництва.

Раніше повідомлялося, що в Україні створять Всеукраїнську економічну платформу, яка має значно полегшити комунікації з підприємцями.

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp