Збирачі активів: «Нафтогаз» продовжує акумулювати облгази Фірташа. Що з ними буде далі?
Нафтогаз продовжує консолідувати облгази, які контролював Дмитро Фірташ. До компанії «Газорозподільні мережі України», що входить до структури групи, долучились ще три газорозподільні підприємства – «Сумигаз», «Вінницягаз» і «Дніпропетровськгаз». Вони стали черговим надбанням держхолдингу після інтеграції Кропивницької, Дніпровської та Харківської філій, які надають послуги розподілу газу 1,2 млн родин, промислових і бюджетних установ.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
«Паралельно тривають трансформаційні процеси на підприємствах у Харкові, Кривому Розі, а також Київському, Житомирському та Львівському облгазах», – повідомляє пресслужба «Газорозподільних мереж». Ця ж компанія «координує новоприєднані команди, займається оптимізацією їх роботи, формує стратегію розвитку та отримує належне ліцензіювання».
Кого вони надалі можуть зацікавити, вивчав Mind.
Коли стартувала передача облгазів Фірташа? Передача НАК «Нафтогаз України» 26 облгазів розпочалася 25 травня 2022 року. Печерський суд тоді арештував і передав в управління АРМА – Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, 26 регіональних (обласних та міських) операторів газорозподільчих систем.
«Відтепер держава контролюватиме постачання споживачам природного газу. Це є надважливим питанням національної безпеки, особливо в умовах російської агресії», – пояснили в ДБР.
Що стало приводом? Підставою для судового рішення стала справа Державного бюро розслідувань про стягнення орендної плати з облгазів за право користування газовими мережами.
У червні 2021 року ДБР викрило масштабну схему безоплатної передачі Міністерством енергетики та вугільної промисловості газорозподільних систем у користування приватним операторам. Збитки держави від «багаторічної протиправної діяльності» слідчі оцінили у майже 1,5 млрд грн.
Які саме порушення сталися? Йдеться про порушення постанови Кабміну від 27 лютого 2017 року про «Про забезпечення ефективного використання газорозподільних систем або їх складових», яка передбачає щорічну оплату за експлуатацію державного майна. Зокрема, до державного бюджету має перераховуватись 10% від залишкової вартості.
Однак у 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля, яким тоді керував Ігор Насалик, у змові з обл- та міськгазами уклали з 37 приватними операторами ГРМ договори, у яких передбачено безоплатне користування державними мережами.
Навесні цього року очільник НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов говорив, що до структури держхолдингу будуть інтегровані всі 26 регіональних газорозподільних підприємств, арештованих АРМА. Проте держава на цьому зупинятись не збирається. «Нафтогаз» стане остаточним власником облгазів? Як стало відомо Mind від співрозмовників у «Нафтогазі» та Офісі Президента, кількість облгазів, які перейдуть під контроль НАК, може збільшитись до 28. Крім підприємств Дмитра Фірташа, державі також збираються передати облгази його молодшого партнера у газовому бізнесі Ігоря Вороніна (до великої війни він контролював Уманьгаз, Черкасигаз та Мелітопольгаз).
Але це не означає, що «Нафтогаз України» після націоналізації залишиться домінуючим гравцем у газорозподілі. Його задача – підготувати газорозподільчі підприємства для подальшого залучення іноземних інвесторів.
Хто може їх у подальшому викупити? За даними Mind, вже проведено перемовини з компаніями із США, Німеччини, Бельгії. Також, за інформацією джерел з галузі, цікавість до газових мереж виявляла інвесткомпанія Dragon Capital Томаша Фіали. Проте сьогодні її пресслужба в коментарі Mind відкинула цей інтерес.
Серед дотичних до залучення інвесторів в газорозподільний бізнес співрозмовники Mind називають також інвестфонд BlackRock Ларрі Фінка, з яким у травні цього року Міністерство економіки України уклало угоду про супровід Фонду розвитку України для залучення приватного та публічного капіталу у бізнес-проєкти в Україні.
У 2021 році консорціум інвесторів, очолюваний BlackRock, придбав 49% акцій компаніі Aramco Gas Pipelines, яка керує газовими мережами Саудівської Аравії. У консорціум увійшли Keppel Infrastructure Trust, Silk Road Fund, China Merchants Capital і державна компанія Саудівської Аравії Hassana Investment.
Які існують ризики? Перепоною для залучення інвесторів можуть стати судові позови від попередніх власників. На цей випадок держава готує додаткову лінію захисту. Протягом 2012 – 2014 років акції облгазів, які належали «Нафтогазу», через Фонд державного майна України були продані на аукціонах. З переможцями – компаніями були підписані договори купівлі-продажу, в яких зазначалися інвестиційні зобов’язання. Зокрема, покупці повинні були фінансувати добудову газових мереж та купівлю обладнання (регуляторів тиску, станцій катодного захисту). «Але через знищення документації ніхто не знає, виконані інвестиційні зобов’язання чи ні. Фонд держмайна має провести окрему перевірку», – зазначає співрозмовник Mind у виконавчій владі.
«Впровадження еталонного зразка роботи вимагає попереднього аудиту всіх сфер. Мета – нести відповідальність за кожен кубометр газу, дотримуватись фінансових і законодавчих зобов’язань та не допускати будь-яких зловживань», – підтверджує пресслужба компанії «Газорозподільні мережі України» (бренд «Газмережі»).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].