Рада директорів МВФ схвалила екстрену фіндопомогу Україні на $1,4 млрд

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) у ніч на четвер схвалила екстрену фінансову підтримку України у розмірі $1,4 млрд США (SDR1005,9 млн) у рамках Інструменту швидкого фінансування (RFI) для задоволення невідкладних потреб у фінансуванні та пом`якшенні економічних наслідків війни, пише "Інтерфакс-Україна".

"Ця виплата в рамках RFI, еквівалентна 50% квоти України в МВФ, допоможе задовольнити нагальні потреби платіжного балансу, що виникають у зв`язку з наслідками війни, що продовжується, і надасть критично важливу підтримку в короткостроковій перспективі, відіграючи роль каталізатора для фінансування від інших партнерів", – зазначається у релізі Фонду.

Згідно з ним Україна відмовилася від поточної програми фінансування МВФ stand-by і заявила про свій намір співпрацювати з Фондом для розробки нової економічної програми, спрямованої на відновлення та зростання, коли дадуть змогу умови. Українська влада має намір продовжувати тісні консультації з персоналом МВФ, оскільки продовжує розробляти та здійснювати ефективні заходи щодо пом`якшення наслідків кризи, йдеться у повідомленні.

"Російське військове вторгнення в Україну стало причиною масштабної гуманітарної та економічної кризи. Трагічна загибель людей, величезні потоки біженців та величезне руйнування інфраструктури та виробничих потужностей завдають тяжких людських страждань і призведуть до глибокої рецесії цього року. Потреби у фінансуванні великі, невідкладні і можуть значно зрости в міру продовження війни", – наводяться у релізі слова виконавчого директора Фонду Кристаліни Георгієвої.

За її словами, реакція української влади на надзвичайні ситуації була чудовою. Адміністративний контроль та контроль над рухом капіталу були введені для збереження валютних резервів та зниження невизначеності щодо обмінного курсу. Для подальшої підтримки фінансової стабільності Нацбанк України започаткував новий механізм підтримки ліквідності та запровадив регулятивні послаблення. Запроваджено ліміти на зняття готівки, але безготівкові операції не обмежені. Фіскальна політика була спрямована на забезпечення пріоритетних платежів. Україна виконала всі боргові зобов`язання, наголосила Георгієва.

"На цьому екстраординарному тлі МВФ затвердив критичну фінансову підтримку. Це має стати каталізатором великомасштабної мобілізації додаткового пільгового фінансування, яке знадобиться для поповнення дефіциту фінансування та пом`якшення економічних наслідків війни. Тільки-но війна закінчиться і можна буде провести належну оцінку збитку, ймовірно, знадобиться додаткова велика підтримка для підтримання зусиль з відновлення", – заявила глава МВФ.

За її словами, Фонд висловлює найглибші співчуття українському народу в ці надзвичайно важкі часи і продовжуватиме тісно співпрацювати з українською владою.

Коментар глави НБУ Кирила Шевченка: "Ми вдячні МВФ за швидку реакцію на наше звернення та сподіваємося на якнайшвидше завершення усіх процедур, що пов’язані з надходженням коштів. Невідкладна підтримка міжнародних партнерів у такий складний для нашої країни час є надзвичайно важливою".

МВФ у червні 2020 року затвердив для Києва програму Stand by загальним обсягом близько $5 млрд, одразу виділивши перший транш фінансування в обсязі $2,1 млрд. Було намічено чотири перегляди виконання умов програми для виділення решти чотирьох траншів. Проте обумовлений графік було порушено, а фінансування тривалий час було призупинено через невиконання Україною низки зобов`язань. Лише у листопаді 2021 року МВФ надав Україні другий транш у розмірі SDR500 млн в еквіваленті $699 млн і вирішив продовжити дію програми до червня 2022 року.

Оновлена програма передбачала ще два перегляди, за підсумками яких Україна могла отримати третій та четвертий транші – відповідно SDR500 (близько $700 млн) та SDR1,1 млрд.

Місія МВФ на чолі з Іванною Владковою Голлар розпочала обговорення з владою України другого перегляду програми Stand by 23 лютого – за день до повномасштабної агресії Росії.