Марк Цукерберг запустив альтернативу телеграм-каналам: як це працює та що може піти не так
Заснований у 2013 році Telegram все ще продовжує набирати оберти. Популярність месенджеру пояснюється головною фішкою – каналами. Завдяки актив Павла Дурова може виконувати одразу три функції: бути інструментом корпоративної комунікації, надавати майданчики для публічних промокампаній і медійної активності. Дослідження групи «Рейтинг» свідчить: частка українців, які отримують суспільно-політичні новини з каналів у телеграмі, зросла з 11% до 41%. Хоча використання месенджеру з «російськім слідом» – особливо під час війни – певні ризики.
Втім, у Telegram нещодавно з’явився вагомий конкурент. На початку червня Мeta анонсувала «інструмент для стеження за новинами» – WhatsApp Channels. Спершу функція була доступною в Колумбії та Сингапурі, а найближчими місяцями канали планували запустити й в інших країнах. 24 липня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що Україна серед перших 9 країн, у яких Meta запускає WhatsApp Channels. Mind пояснює, чому це альтернатива телеграму? Які переваги та в чому ризики?
У чому альтернатива? WhatsApp Channels майже аналог каналів у тeлеграмі. Адміністратори можуть публікувати контент: повідомлення, фото, відео та опитування, а користувачі – переглядати його. Щоб вибирати канали та підписуватися на них, месенджер створив каталог каналів із новинами від місцевих державних органів, контентом про спорт, захоплення тощо. Творці можуть вибирати, кому дозволено стежити за каналом та чи можна його взагалі знайти. Функціонал поки дуже схожий на той, що пропонує телеграм. Тому WhatsApp має всі шанси перетягнути на себе частину аудиторії конкурента.
Де знайти цю «фічу»? У вкладці «Оновлення» (колишня вкладка «Статус»). Канали із зеленою позначкою поруч із назвою визнані WhatsApp перевіреними. Водночас у деяких користувачів із України WhatsApp Channels поки не працює ні на смартфоні, ні на комп’ютері.
Навіщо шукати альтернативи, коли є знайомий ТГ? Раніше Mind пояснював, що цей месенджер може передавати спецслужбам країни-окупанта дані користувачів. Поки засновника Telegram Дурова не «спіймали» на співпраці із фсб. Втім уже кілька років у медіа з’являється безліч непрямих доказів, які можуть свідчити про «заангажованість» Дурова та «дірки» у телеграмі. Також без відповіді залишається купа запитань. Звідки в компанії сотні мільйонів доларів щорічно на підтримку серверів, команди, головного офісу в ОАЕ тощо? Чи покриває ці витрати абонплата 1 млн користувачів «ТГ преміум» і доходи від реклами? На які кошти компанія жила до 2021 року (тільки тоді вона запустила монетизацію)? Хто виплатив борги Дурова після «вдалого запуску» криптовалюти Ton? Чому ТГ досі працює в росії, Китаї та Ірані, влада яких періодично начебто намагається банити цей месенджер?
Як Мeta збирається забезпечити приватність? «Ми прагнемо створити найприватнішу послугу розсилки з доступних. Для цього починаємо із забезпечення захисту персональної інформації як адміністраторів, так і підписників», – кажуть у компанії. Номер телефону та фото профілю адміністратора не буде видно підписникам, а номери користувачів будуть приховані від усіх на каналі, включно з адміністраторами. Інші контакти не бачитимуть, на які канали ви підписані.
«Іншим способом захисту конфіденційності є видалення публікацій каналу через певний час, як це відбувається з повідомленнями», – зазначать у Мeta. Історія буде зберігатися на серверах лише до 30 днів, пізніше месенджер додасть можливість підписникам каналів видаляти її ще раніше.
Адміністратори зможуть блокувати створення знімків екрана й пересилання повідомлень. Вони будуть вирішувати, хто може стежити за їхніми каналами, і чи хочуть вони, щоб їхні канали відображалися в каталозі.
Що може піти не так? Корпорація Меta періодично банить пости українців. Facebook і Instagram-алгоритми блокували не лише «мову ненависті» стосовно росіян, а й навіть фото їхніх військових злочинів або хештеги, які про ці злочини розповідають.
У новоствореному Threads – такі само жорсткі «вимоги», як і в інших сервісах Meta: українці отримують бани один за одним. Чи буде ще одне дітище Meta безжально зносити пости українських каналів? Невдовзі дізнаємося: з появою повноцінного доступу українці не пропустять можливість затестити новий інструмент на наявність цього «багу».
Продовження експерименту. Крім новоствореного хайпового Threads, який вже встиг втратити свої рейтинги, Meta продовжує експериментувати й з інструментами. До того як канали з’явилися у WhatsApp, корпорація активно тестувала цю фішку в Instagram. Функції такі самі: підтримує текст, зображення, опитування, реакції. Через тиждень, як WhatsApp оголосив, що додає у месенджер можливість створювати канали, Instagram (який анонсував подібне оновлення ще в лютому) почав розгортання каналів по всьому світу.