775 млн грн на дрони через Prozorro: які українські БПЛА придбають для військових
«З початку 2023 року публічні замовники здійснювали 432 закупівлі безпілотників на 775 млн грн», – повідомляють у Prozorro. Аналітики уточнюють, що дослідження не охоплює закупівель із замаскованим місцем постачання. Mind пояснює деталі.
Що саме закуповували? Через Prozorro придбають як цивільні, так і бойові БПЛА. «Здебільшого замовники закуповують дрони DJI Mavic 3 – класичний та модифіковані варіанти: Fly More Combo, Enterprise, Thermal. Також зустрічаються дрони Autel EVO – Max 4T та 640T та DJI Mavic Matrice 30T. Збройні сили використовують ці дрони для здійснення тактичних операцій», – розповідають в Prozorro.
Нагадаємо, Mavic та Autel – дрони китайського виробництва. Втім, вже є і закупівлі більш потужніших БПЛА від українських виробників. В Prozorro наводять декілька прикладів.
- Виконком Криворізької міськради придбав розвідувальні авіакомплекси «Лелека-100» (1,8 млн грн за штуку) та ударний дрон «Кажан Е620» (688 000 грн за штуку).
- Виконком Нікопольської міськради закуповував комплекс для коригування артилерійського вогню «Фурія» (3,4 млн грн за штуку).
- У Чернівецькій області Берегометська сільрада придбала бойовий комплекс Vaca (388 000 грн).
- Кременчуцький льотний коледж на Полтавщині заплатив за дрон-камікадзе БпЛА Iron. Він закуповувався в комплекті з розвідувальними БпЛА Arrow та Cetus за 7,8 млн грн.
Які регіони в лідерах? За даними Prozorro, найбільше коштів вклали у цих областях:
- Дніпропетровська – 396,7 млн грн;
- Житомирська – 60 млн грн;
- Київська – 59,7 млн грн;
- Полтавська – 52,7 млн грн;
- Луганська – 47,1 млн грн.
Хто поки що в аутсайдерах? Найменше коштів витратили у таких областях:
- Вінницька – 360 000 грн;
- Донецька – 506 000 грн;
- Херсонська та Чернівецька – 1,7 млн грн.;
- Волинська – 2,6 млн грн;
- Кіровоградська – 3,3 млн.
Втім, невдовзі картина може змінитися. На хвилі хейту все більше міських адміністрацій спрямовують кошту на підтримку наших захисників.
Як Україна (не) повільно стає Меккою виробництва дронів? Нещодавно Уряд ухвалив постанову про виробництво, закупівлі та постачання боєприпасів і бойових частин для безпілотників. У Мінцифри сподіваються, що наразі виробники отримують сприятливі умови для розвитку та масштабування виробництва боєприпасів для БПЛА.
Зокрема, українські підприємства відтепер:
- мають вимоги до боєприпасів, де і хто їх може виробляти;
- можуть набагато швидше випробовувати та допускати до експлуатації боєприпаси.
«Раніше виробництво боєприпасів було складним та малодоступним в Україні. Нові виробники майже не з’являлися на ринку. Адже необхідно було близько року, щоб допустити боєприпаси до експлуатації. Зокрема, юридично здійснити багато процедур: зібрати документи, отримати ліцензії та пройти перевірки. Ухвалена постанова скасовує ці бюрократичні процедури. А отже, спрощує виробництво в Україні. Очікуємо, що кількість виробників зросте в рази, а ЗСУ отримуватимуть швидше і більше необхідного обладнання», – пояснюють в Мінцифрі.
Та наводять порівняльну статистику: на початку запуску проєкту «Армія дронів» усього 7 українських виробників БПЛА могли отримувати державні контракти. Зараз до експлуатації допущено ще 40 БпЛА. Ще 178 виробників у процесі проходження всіх процедур.