Міноборони дало «Львівському арсеналу» 1,4 млрд грн на міни, але не отримало жодної – УП
Фірма «Львівський арсенал» отримала від Міноборони 1,4 мільярда грн га поставку великої партії мінометних пострілів 120 мм і 82 мм, але давно прострочила контракт і не передала ЗСУ жодної міни.
Дані про це наведені у статті «Української правди».
Міноборони уклало контракт з із маловідомою фірмою «Львівський арсенал» 11 листопада 2022 року. Через кілька днів після цього міністр оборони Олексій Резніков дав дозвіл на проведення передоплати за контрактом – майже 100% суми угоди.
Компанія заявляла, що має експортну ліцензію в одній із країн Європейського Союзу. Незадовго до підписання контракту з МУО Кабмін вніс «Львівський арсенал» в офіційний перелік так званих спецімпортерів зброї.
Поставки мали розпочатись уже в грудні 2022 року і повністю закінчитись до кінця лютого 2023 року, але станом на кінець липня жодної міни за передплаченим контрактом Міноборони не отримало.
Коли була зірвана перша поставка у грудні 2022 року, Міноборони з’ясувало, що Львівський арсенал мав експортну ліцензію від фірми-постачальника з однієї країни ЄС, але самих мін у цій країні не було. Вони нібито лежали на складах у третій країні. Але ні Арсенал, ні його контрагент не отримали експортних ліцензій у цієї третьої країни до того, як взяли гроші МО.
І хоч «Львівський арсенал» вивів своєму постачальнику понад 400 млн грн, але мін не отримав ні в грудні, ні в січні, ні в лютому. Співрозмовники УП на ринку озброєнь переконують, що в Україні діють такі правила, що ти можеш підписати скільки завгодно угод, але поки не принесеш у Мінборони експортні ліцензії, жодних грошей тобі не перерахують.
Причини, з яких Міністерство оборони (МОУ) надало гроші фірмі без ліцензій, можуть мати корупційну складову, особливо, якщо розглядати ціну постачання, пише УП.
Зазначається, що наразі Міноборони домоглося арешту грошей на рахунках «Арсеналу», хоча рішення у судовому реєстрі ще не опубліковане.
За даними УП, фірма переказала своєму європейському контрагенту лише частину грошей − тож майже мільярд гривень досі залишається в Україні та заблокований на рахунках. Це дає інструменти, щоб ці кошти не були втрачені остаточно, як у десятках інших скандальних контрактів.
Поліція за цим фактом розслідує провадження за частиною 5 статті 191 ККУ (привласнення, розтрата майна в особливо великих розмірах).
Водночас Львівський арсенал нещодавно повідомив, що нарешті отримав експортні ліцензії та почне поставки за своїм контрактом. Але наразі незрозуміло, як можна знімати арешт з рахунків і як давати дозвіл на виведення грошей.
Бекграунд. До осені 2022 року фірма «Львівський арсенал» не фігурувала серед великих постачальників озброєнь. Єдиний раз до нинішньої ситуації компанія з’являлась у публічному просторі, коли зірвала контракт із головним виробником стрілецької зброї для МВС, підприємством «Форт», і кілька років судилась за 5 мільйонів гривень.