Коротка історія «Креативу»: чим закінчилася справа про банкрутство колись могутнього агрохолдингу

Вищий антикорупційний суд тиждень тому ухвалив угоду про визнання винуватості колишнім головою правління приватного акціонерного товариства «Креатив» Юрія Давидова. Його засуджено до п’яти років позбавлення волі умовно – з випробувальним строком на три роки, повідомила пресслужба Вищого антикорупційного суду. У самому повідомленні не вказується прізвище обвинуваченого та назва підприємства, але Давидова було ідентифіковано за номером судової справи.

Назва цього холдингу зараз мало кому про щось говорить, проте 10 років тому «Креатив» був синонімом слова «успіх», «гроші», а пізніше – «скандал» та «суди».

Mind згадав основні віхи цієї резонансної справи.

Що являла собою група «Креатив»? Група «Креатив», колись один із найбільших переробників насіння соняшнику в країні, був заснований у Кіровограді на зорі незалежності України як торговельне підприємство місцевим бізнесменом Станіславом Березкіним. До середини 1990-х компанія, що активно приростала майном, була оформлена в корпорацію і почала розвиватися ще активніше, у тому числі завдяки кредитуванню ЄБРР.

2010 року чистий дохід «Креативу» перевищував 2 млрд грн. Компанія входила до трійки найбільших олійних переробників країни, виробляла жири, маргарини, соняшникову олію, шрот, переробляла сою, а також вирощувала для себе сировину на 32 000 га, розташованих у Кіровоградській, Миколаївській, Чернігівській та Одеській областях.

На піку могутності до групи входили дев’ять заводів, вісім елеваторних комплексів, рослинницькі господарства, а також свинокомплекс потужністю 60 000 голів на рік і селекційно-генетичний центр. Сумарно все це генерувало понад $1 млрд виручки.

Чому такий величезний бізнес зазнав краху? Основна доведена причина – непомірне кредитне навантаження, що збіглося з внутрішньогалузевими кризовими факторами. Неофіційна – комерційна неохайність самих акціонерів і топменеджменту.

У 2014 році компанія скотилася в серію дефолтів, переставши обслуговувати борги більш ніж на $600 млн. Основна заборгованість сформувалася перед державними банками: «Ощадом», «Укрексімом» та «Укргазом». Укргазбанк, якому «Креатив» заборгував майже $100 млн і не обслуговував цей кредит, перепродав його одній із дочірніх компаній групи «Кернел».

Проблеми з фінансуванням запустили цінну реакцію. І 2015 року, не маючи оборотних коштів на закупівлю сировини, виробничі майданчики компанії зупинилися, ще більше посилюючи кризу. Збитки обчислювалися мільярдами гривень. Залишався лише один вихід – продаж активів.

У вересні 2015 року «Креатив» було продано консорціуму чотирьох компаній із Кіпру та Віргінських островів «Транслоджистик сервісез лтд», «Долебрер холдингз лтд», «Джиорналіта до лтд», «Зеруїн до лтд»7, які сконцентрували 77,32% акцій компанії.

Публічно заявленим бенефіціаром був бізнесмен Артур Гранц, найбільш відомий як власник магазинів Duty free. Публічним представником власників став ексбанкір Рисбек Токтомушев.

Хто такий Юрій Давидов? Давидов – генеральний директор холдингу та міноритарний акціонер «Креативу» з 11% акцій.

Через три роки після продажу компанії Юрія Давидова оголосили в розшук. Статтею звинувачення вказували присвоєння, розтрату, заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах.

Наявна звичайна ринкова історія – звідки взялися суди та арешти? Борги, які накопичив «Креатив», сформувалися не випадково.

За версією слідства, у період 2013–2015 років посадові особи приватних підприємств, які входили до групи «Креатив», у змові з посадовими особами Ощадбанку незаконно отримали кредит на суму $20 млн. Гроші передбачалося направити на купівлю насіння – звичайна «оборотка». Однак ці гроші було виведено власниками за кордон на рахунки підконтрольних їм компаній, зареєстрованих у Белізі та Швейцарії.

Пізніше із цих грошей було сплачено купівлю корпоративних прав юридичних осіб, на які було зареєстровано елітну нерухомість. Зазначимо, що це лише один доведений епізод, а «Креатив» узяв кредитів на $300 млн.

Змову зазвичай дуже складно доводити, проте не в цьому випадку. Посадовці Ощадбанку спиралися на неперевірені, іноді й підроблені документи, а в низці випадків самі і допомагали їх складати.

27 вересня 2019 року НАБУ та САП повідомили про підозру Станіславу Березкіну. На той момент він був депутатом від групи «Воля народу», але його заарештували. Загалом у справі фігурували понад десяток підозрюваних. Серед них – колишній директор департаменту корпоративного бізнесу; заступник голови правління банку; колишній начальник управління проєктного фінансування, що звільнився у 2015 році; ексначальник відділу управління проєктного фінансування, пізніше голова цього управління; колишні бенефіціари групи, оцінювач та низка посадових осіб підприємств, що входять до складу холдингу, зокрема син Березкіна Максим, а також Юрій Давидов.

Давидов був готовий визнати свою провину ще 2020 року, але тоді ВАКС відмовився затвердити угоду про визнання винуватості. Нині ВАКС погодився визнати обвинуваченого винним за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (привласнення майна) та ч. 3 ст. 209 (відмивання коштів) і призначити йому покарання, що дозволяє уникнути ув’язнення.

Чому тепер ВАКС погодився на угоду? Найімовірніше, через безперспективність справи, оскільки криміналізація господарських справ має сумнівну перспективу.

Що сталося із засновниками компанії? Після того, як сім’я Березкіних вийшла з бізнесу «Креативу», Максим Березкін заснував нову компанію на залишках активів, які йому вдалося врятувати – Greenstone.

2021 року Господарський суд ліквідував «Креатив», який на той час накопичив 7 млрд грн боргів.

Станіслав Березкін помер 6 грудня 2020 року.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.

Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!

Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].