Для тих, кого приручили: чому Petcube вийшла на вітчизняний ринок тільки зараз – через 11 років після старту

У 2012 році три хлопці з Києва винайшли продукт, завдяки якому через рік їх почали називати «найперспективнішим стартапом». Засновники Petcube – Ярослав Ажнюк, Андрій Клен та Олександр Нескін – створили розумну камеру, яка мала підключити домашніх улюбленців до інтернету. Девайс дає змогу спостерігати, годувати та грати з твариною на відстані. Перші продажі почалися у 2014 році, після того, як стартап зібрав понад $250 000 на Kickstarter.

Втім швидкий зліт не гарантував легкого старту. За словами засновників, 2018–2019 роки були найскладнішими: кілька реорганізацій, скорочення, перегляди каналів продажів та зрив фінансування. Після тотальної оптимізації у другому кварталі 2020 року, компанія стала прибутковою.

Сьогодні Petcube навряд чи можна назвати молодим стартапом. За час існування компанія відкрила для себе понад 20 країн, а у травні нарешті оголосила про вихід на вітчизняний ринок. Що заважало Petcube підкорити Україну раніше? Чому засновники обрали дуже «вдалий час» для виходу? Та чи є попит на девайси? Про це та багато іншого дізнавався Mind.

Для тих, кого приручили: чому Petcube вийшла на вітчизняний ринок тільки зараз – через 11 років після старту
Пітчінг проєкту у 2012 році

Фото: ФБ-сторінка Petcube

Чому стартували не на рідному ринку? Від початку заснування Petcube цілився на американський ринок та активно розвивався за кордоном. Компанія встигла відкрити 22 країни за 11 років існування. «Найбільший ринок у Штатах. Достатньо великі у Британії та Австралії. Азія також дуже перспективна – там постійно з’являються цікаві продукти», – пояснюють у Petcube.

Засновник і керівний партнер венчурного фонду AVentures Capital Андрій Колодюк уточнює: якщо продукт є інновацією світового масштабу – компанії потрібно запускати товар спершу на глобальні ринки та завойовувати їх, ростити більший бізнес та вкладати у розробку. Довгий час команда була сфокусована на розвитку американського ринку. «Petcube мав неабиякий виклик з освоєнням США – свого основного ринку, тому команда мала зосередити всю увагу на роботі із покупцями, каналами, на покращенні prodcut market fit», – каже керівний партнер венчурного фонду One Way Ventures та інвестор Petcube Семен Дукач.

Чому компанія вийшла в Україну тільки зараз та в такий «вдалий» час? «Обмежений операційний ресурс, брак надійних партнерів із дистрибуції, неготовність вітчизняного ринку до дорогих технологічних пристроїв для догляду за тваринами відтягували запуск в Україні», – пояснює Дукач.

Petcube планував зайти в Україну ще минулого року. Увесь цей час компанія шукала надійного партнера, та цінової демократизації більш свіжих продуктів у лінійці. «Petcube міг би вийти на український ринок і раніше, але завадили Covid та війна. Це профітний проєкт, що є дуже важливим, бо він хардверний. У зв’язку з тим, що у компанії є сервіс Petcube Care, вони мали змогу покривати операційні видатки», – розповідає Колодюк.

Зараз у компанії працює понад 50 людей. Команда інтернаціональна, але більшість співробітників – українці. Petcube має офіси в Києві, Сан – Франциско та Шеньчжені, де налагоджене виробництво. «Ми вже багато років працюємо з Китаєм та маємо там команду інженерів та менеджерів. На початку пандемії були суттєві проблеми з логістикою протягом декількох місяців. Але зараз усі процеси відновлені та відточені, працювати достатньо комфортно», – кажуть у компанії.

Скільки знадобилося коштів для відкриття вітчизняного ринку? Це питання команда не коментує. Проте зазначає: зараз компанія вкладає ресурси у розвиток українського ринку, а у довгостроковій перспективі це матиме і фінансовий зиск. «Мені відомо, що гроші – не були ключовою мотивацією для українського запуску. Ринок зростатиме і прибутки з ним, але Petcube було принципово важливо запуститися в Україні, де бренд та продукти були оригінально створені», – вважає Дукач.

З якими саме продуктами вийшли? Компанія вивела Petcube Cam і Petcube Bites 2 Lite. Це розумні камери із вбудованою годівницею, які оснащені HD-відео 1080p, двостороннім аудіо та режимом нічного бачення. Працюють через мобільний застосунок, де можна перемикатися між різними пристроями та ділитися доступом до камер із друзями та родиною.

Обидва продукти підтримує сервіс Petcube Care, який зберігає короткі кліпи з історією подій у «хмарі». За допомогою комп’ютерного бачення Care сповіщає про рухи тварин і людей, а також гавкіт та нявчання.

Для тих, кого приручили: чому Petcube вийшла на вітчизняний ринок тільки зараз – через 11 років після старту

Як почали просуватися? На початку компанія заявила про старт продажів в мережах Comfy, «АЛЛО», Eldorado, «Фокстрот», Stylus, ROZETKA та E-ZOO. Та пообіцяла, що згодом список ритейлерів буде розширюватися.

Яка динаміка продажів? Цей показник залишається комерційною таємницею, кажуть у компанії. За даними пресслужби «АЛЛО», замовники Petcube переважно проживають в Києві та Львові, а Petcube Cam вдвічі популярніші за Petcube Bites 2 Lite.

Колодюк прогнозує, що продажі можуть бути доволі високими через впізнаваність бренду, а перші тижні запуску показали, що Україна може претендувати на ТОП-3 у Європі за рівнем продажів, навіть попри війну.

Які шанси на успіх? Колодюк зазначає, що Україна для Petcube не є великим ринком, тому рівень продажів не може негативно вплинути на бізнес в цілому. Ризики здебільшого бере на себе партнер, який здійснює реалізацію продукції. «Компанія працює із дистрибутором і від початку закладає певну маржинальність для себе. Вона невелика, але слід пам’ятати, що частину прибутків Petcube отримує із софтверних сервісів», – зауважує Семен Дукач.

Однак у Petcube впевнені: критичних втрат просто не буде, оскільки вони рухаються невеликими кроками. «Місцевий ринок у рази менший за американський чи західноєвропейський. Є певна обережність і спроба краще зрозуміти попит. Товари для домашніх тварин, нехай і технологічні, практично не піддаються рецесії та негативним економічним макротрендам. Люди завжди дбатимуть про родину. Тварини – це сім‘я», – пояснюєть у Petcube.

Втім український споживач тільки знайомиться з культурою догляду за домашніми улюбленцями. Ця культура, у тому вигляді, якою вона є на Заході, більшою мірою ще тільки зароджується в Україні. «Низька конкуренція чи її відсутність можуть говорити про те, що ринку взагалі немає і потрібно буде виділити бюджети насамперед на його формування. Чим, до речі, у майбутньому скористаються конкуренти», – пояснює співзасновник та керуючий партнер агентства інтернет-маркетингу Netpeak Андрій Чумаченко.

«Однозначно попит буде, – сподівається Дукач, – культура виховання тварин в Україні зазнає позитивних змін, з‘являється попит на технологічні продукти. Petcube суттєво демократизували ціни із новими поколіннями інтерактивних камер, що створює кращі умови для нашого ринку. До того ж будемо відверті, багато людей знають про українське походження компанії та радіють нагоді придбати пристрої в Україні».

Що в планах? Наразі команда працює над декількома новими продуктами та планує релізи до кінця цього року. Трохи раніше Petcube випустила новий сервіс – Emergency Fund by Petcube. Це екстрений фонд, що є альтернативою страхування домашніх тварин. Він покриває до $3 000 на непередбачені ветеринарні витрати та надає цілодобовий доступ до онлайн-чату з сертифікованими ветеринарами. Наразі сервіс доступний тільки на території США, але компанія хоче розширити географію у майбутньому.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.

Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!

Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].