Вітамінна бомба: що означає заборона на ввезення українських ягід, якої хоче домогтися Польща
Польща звернеться до комісара Євросоюзу з торгівлі Валдіса Домбровскіса із закликом накласти заборону на імпорт до країни замороженої малини та суниці садової (полуниці) з України. Відповідне звернення було опубліковано на польському урядовому порталі.
Присутність українського продукту на польському ринку наразі не є критичним, проте місцеві фермери не стали чекати на повторення ситуації із зерном, яке в певний момент почало витісняти польський продукт, і вимагають запровадити обмеження поставок на випередження. Відповідний лист незабаром буде подано до Європейської комісії. Також зазначається, що сьогодні, 19 липня 2023 року, відбудеться зустріч міністрів сільського господарства Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччини, Угорщини та Молдови у Варшаві.
Mind розбирався: чи становлять українські ягоди загрозу для польських конкурентів, чи останні про всяк випадок «дують на воду».
Чи є загроза польському ринку з боку українського продукту? Польські чиновники самі називають свою ініціативу превентивною. Ініціюючи відеонараду з міністрами сільського господарства Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини, міністр сільського господарства та розвитку сільських районів Польщі Роберт Телус запропонував обговорити «превентивні заходи щодо імпорту плодово-ягідних культур із України».
Чиновник не конкретизував обсяги, але констатував, що за 2022-2023 роки імпорт української полуниці та замороженої малини до Польщі суттєво зріс і це «означає величезні труднощі для польських виробників та дуже серйозні порушення ринку».
«В інших країнах нашої коаліції такої проблеми немає», – заявили в Польщі.
Яких заходів можна вжити? Почнемо з того, що на відміну від зерна, де Польща спочатку діяла в односторонньому порядку, просто запровадивши блокаду і потім змусивши Єврокомісію фактично легітимізувати це рішення, у випадку з ягодами буде задіяний протокол.
Після отримання листа Єврокомісія розпочне процедуру його розгляду, після чого може погодити (чи ні) обмежувальні тимчасові заходи щодо імпорту ягідних категорій з України. Про те, чи польські фермери запитували грошові компенсації, наразі не відомо.
Однак і на рівні локального ринку польські регулюючі органи можуть ефективно впливати на ситуацію. Роберт Телус написав у Twitter, що закликав ініціювати перевірки з боку всіх державних інспекцій щодо компаній, які закуповують та імпортують малину (зокрема заморожену) з-за кордону. Ці перевірки мають на меті переконатися, що імпортовані ягоди відповідають польським стандартам якості, а також відсутня цехова змова.
Наскільки болючою для українських виробників є втрата польського ринку? Дуже болючою, оскільки попит на внутрішньому ринку через масовий від’їзд дітей за кордон суттєво впав. Ціни на малину та полуницю робили невигідним навіть її збирання – закупівельні ціни на ягоду впали до 35 грн/кг.
Які можливі контрзаходи? Польща – один із найбільших постачальників фруктів в Україну, ці обсяги незрівнянно більші, ніж українські постачання ягід до Польщі.
Теоретично Україна може погрожувати контрзаходами та ініціювати обмеження імпорту з Польщі. Найбільш чутливі обмеження для імпортерів молочної продукції – Польща є основним постачальником свіжої молочки в Україну з часткою у загальній структурі імпорту 69%.
За умовами Договору про асоціацію з ЄС, Україна надавала практично необмежений доступ для польської продукції на свій ринок.
Однак ефективнішими можуть бути неформальні методи впливу.
За даними ЗМІ, Польща продовжує постачати фрукти – яблука та груші – як мінімум, до білорусі, а звідти можливий реекспорт до росії. Нагадаємо, що формально експорт та імпорт продуктів харчування з/в рф не під санкціями, проте питання торгівлі з агресором лежить у морально-етичній площині.
Білорусь із населенням 9 млн осіб купила у Польщі за перші три місяці 2023 року більше фруктів, ніж Нідерланди, Франція, Бельгія чи Великобританія на суму $15 млн. Це у 2,3 рази більше, ніж за перші три місяці 2022 року.
Також російський ринок офіційно залишається основним для польських виробників груш, щомісячний обсяг постачання – близько 10 000 тонн.
Довідка:
У Польщі щорічно виробляють 100 000 тонн малини, з яких 80% – у Люблінському воєводстві.
Країна здійснює суворий контроль навіть за приватними особами, які збирають ягоди, гриби та лікарські трави у лісі. Збирання дозволено для особистого вживання, поза заповідних зон. Однак якщо передбачається продаж, то потрібна реєстрація в спеціальному реєстрі. Заборонено використання механічних та інших пристосувань – наприклад, гребінок для «вичісування» кущів.