Військкомат викликає: правила спілкування

Днями Генштаб прокоментував заборону пересуватись Україною без дозволу військкоматів і підтвердив, що без дозволу – зась. Пізніше радниця головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного – Євгенія Рябека уточнила, що мова йде виключно про зміну місця проживання чи реєстрації. Також це підтвердив і сам Головнокомандувач і зазначив, що військовозобовʼязані, які планують переїзд за межі своїх районів та областей, мають взяти дозвіл у військкоматів. Останні ж час від часу також намагаються приборкати військовозобов’язаних, але у свій спосіб. Так, наприкінці червня на сторінці Facebook Оболонського ТЦК та СП було опубліковано Наказ №300, який здійснив немало галасу. Тож, які повноваження мають військкомати, як на них реагувати, а також, що змінилось в умовах відстрочки від строкової служби розповів Mind провідний юрисконсульт Nota Group Антон Маринич.

Військкомат і його очікування

Зазначеним наказом передбачено:

  1. Військовозобов’язаним, які не отримали мобілізаційних розпоряджень або персональних повісток – прибути до Оболонського ТЦК та СП у 10-ти денний термін.
  2. Військовозобов’язаним, які перебувають на обліку в інших ТЦК та СП та тимчасово перебувають на території Оболонського району міста Києва у зв’язку з роботою або іншими обставинами – – прибути до Оболонського ТЦК та СП у 3-ти денний термін.
  3. Зміна місця проживання без дозволу начальника ТЦК та СП забороняється.
  4. Підприємствам, установам, організаціям та громадянам власникам транспортних засобів і техніки у терміни, в обсягах і за адресами, визначеними у зведених (часткових) нарядах на постачання техніки під час мобілізації.
  5. Підприємствам, установам, організаціям, управителям багатоквартирних будинків та головам ОСББ організувати і забезпечити в установленому порядку:
    – Відклик військовозобов’язаних з відрядження для забезпечення їх своєчасного прибуття до ТЦК та СП.
    – Своєчасне оповіщення військовозобов’язаних, які призиваються на військову службу під час мобілізації.
    – Контроль за виконанням військовозобов’язаними правил військового обліку та проходження ними медичного огляду.
    – Дотримання законодавства з питань соціального та правового захисту щодо осіб, які призиваються на військову службу.
    – Сприяти розшуку громадян, які ухиляються від виконання військового обов’язку.

Основна мета – здійснення заходів оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву) та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до порядку мобілізаційного розгортання, визначеного Міноборони та Генеральним штабом Збройних Сил, а також на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Щодо положень такого наказу, то оборонним законодавством встановлено порядок, щодо кожного із його пунктів, тому такі накази не може собою встановлювати додаткові обов’язки або замінювати собою законодавство.

Читайте також: Проблеми із бронюванням співробітників від мобілізації можуть виникнути в 70 страховиків та 50 банків. Це поставить бізнес багатьох із них на межу виживання

Підстави для обов’язкового прибуття до військкомату

Вищенаведений наказ не встановлює обов’язку для військовозобов’язаного прибути до ТЦК. Натомість, обов’язковими підставами, коли потрібно з’явитись до ТЦК та СП є:

  1. Військовозобов’язаний особисто отримав повістку від уповноважених осіб.
  2. Роботодавець отримав Розпорядження від ТЦК та СП про оповіщення працівника.
  3. Для зняття з військового обліку: в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району.
  4. Для взяття на військовий облік: в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання.

Такі обов’язки встановлено Правилами військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Додаток 2 до Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022), зокрема: прибувати за викликом ТЦК та СП до у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях).

  • Мобілізаційні розпорядження – видаються військовозобов’язаним (резервістам), які пройшли медичну комісію і визнані придатними до військової служби.
  • Повістки – персональний документ, що оповіщує військовозобов’язаного.
  • Розпорядження – видається начальниками (керівниками) ТЦК та СП і надсилається роботодавцю для оповіщення працівника.

У законодавстві відсутній обов’язок прибувати до ТЦК та СП військовозобов’язаним, які тимчасово перебувають на території іншого міста (району в місті) у зв’язку з роботою або іншими обставинами. Такий обов’язок може виникнути тільки тоді, коли ви змінюєте своє місце проживання.

Читайте також: Мобілізувати чи залишити: оформлюємо навчання правильно

Про заборону зміни місця проживання без дозволу начальника ТЦК та СП

Така заборона існує і діє протягом воєнного стану. Вона передбачена Правилами військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Додаток 2 до Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022)

Якщо ви плануєте змінити місце проживання на інше місто (район у місті), вам необхідно попередньо з’явитись до ТЦК та СП та отримати дозвіл від керівника (начальника) відповідного ТЦК та СП для зняття з військового обліку.

Допускається зміна місця проживання онлайн, шляхом подачі Декларації місця проживання/онлайн реєстрація (раніше прописка). В такому випадку виникає обов’язок стати на облік в ТЦК та СП за задекларованим місцем проживання.

Читайте також: На високих обертах: чи можуть забрати авто під час війни

Мобілізувати можуть і автівку

Військово-транспортний обов’язок виконується в особливий період шляхом передачі підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань (пункт 7 Положення про військово-транспортний обов’язок).

Така передача транспортного засобу можлива тільки при умові отримання часткового наряду (у воєнний стан) і тільки в межах лімітів вилучення ТЗ. Інформація про такі ліміти є таємною.

Частковий наряд – розпорядчий документ голови місцевої держадміністрації, в якому встановлено під час мобілізації для керівників підприємств, установ та організацій завдання з передачі військовим формуванням визначених транспортних засобів і техніки, а також порядок, пункти та строки передачі. Голова місцевої держадміністрації та керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки підписують частковий наряд і скріплюють підписи своїми печатками. Громадянам – власникам транспортних засобів частковий наряд надається у разі введення правового режиму воєнного стану.

Будь-які інші документи (накази керівників ТЦК) не є підставою для передачі транспортних засобів.
Додатково зазначаємо, що підприємства, установи та організації щороку не пізніше 20 червня та 20 грудня або протягом 5 робочих днів з дати надходження відповідних запитів від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зобов’язані надавати інформацію про транспортні засоби до ТЦК та СП.
В свою чергу ТЦК та СП можуть не частіше 1 разу на рік в особливий період перевіряти мобілізаційну готовність ТЗ і техніки, призначених для задоволення потреб ЗСУ.

Передача ТЗ за частковим нарядом під час мобілізації здійснюється представникам відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Щодо повернення транспортних засобів власнику, то воно здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації через ТЦК та СП, які здійснили таке вилучення.

Роботодавці зобов’язані здійснювати оповіщення

Роботодавці зобов’язані здійснювати оповіщення своїх працівників тільки на підставі отриманого Розпорядження керівника (начальника) ТЦК та СП та за встановленою формою.

Таке оповіщення замінює собою повістку і встановлює обов’язки як для роботодавця, так і для працівника. Цей порядок врегульовано пунктом 47 Постанови КМУ №1487 від 30.12.2022.
Роботодавці, які отримали розпорядження зобов’язані:

  1. Видати наказ/розпорядження про оповіщення та довести його до відома працівника під особистий підпис, у частині, що стосується його прибуття до відповідного ТЦК та СП у визначений строк.
  2. Надіслати копію наказу/розпорядження у триденний строк до ТЦК та СП, який надіслав Розпорядження про оповіщення.
  3. Якщо разом із таким Розпорядженням була повістка, тоді вручити призовнику, військовозобов’язаному або резервісту таку повістку про явку за викликом.
  4. Письмово повідомити із наданням витягів із наказів/розпоряджень відповідний ТЦК та СП про працівників, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні.

Підсумовуємо, що Накази керівників (начальників) ТЦК та СП не можуть замінювати собою законодавчі правила і встановлювати додаткові обов’язки, тому просимо критично ставитись до інформації опублікованої в таких наказах.

Читайте також: Виплати та відстрочка: Верховна Рада змінила правила для військових і військовозобов’язаних

Умови відстрочки змінено

Нагадуємо, що також змінились підстави для надання відстрочки від мобілізації. Так, 30 червня Президентом було підписано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» від 28.06.2023 р. № 3161-IX (законопроєкт № 9342).

Зокрема, цим Законом змінено підставу для відстрочки від мобілізації для окремої категорії військовозобов’язаних. Раніше відстрочка надавалась тим військовозобов’язаним, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи. Для отримання відстрочки було достатньо надати до ТЦК та СП (військкомату) документ про родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, Довідку до акта огляду МСЕК дружини або батьків/батьків дружини).

Тепер відстрочку можуть отримати військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

Щоб отримати відстрочку від мобілізації військовозобов’язаному крім документів про родинні зв’язки та документів про встановлену інвалідність необхідно підтвердити, що відсутні інші працездатні особи, які можуть їх утримувати.

До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку. До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані особами з інвалідністю в установленому порядку (Стаття 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» № 966-XIV від 15.07.1999).

Обов’язок утримувати своїх батьків встановлено у до статті 202 Сімейного кодексу України, при тому право на утримання виникає за умови, якщо батьки:

  • є непрацездатними.
  • потребують матеріальної допомоги (тобто батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку з відсутністю пенсії чи її низького розміру).

При цьому, отримання матір`ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, не свідчить про те, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги.

Непрацездатні громадяни – особи, які досягли встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону. (абзац сімнадцятий статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

На підтвердження утримання свої батьків (батьків дружини/чоловіка) можуть надаватись:

  • Договір про сплату аліментів
  • Рішення суду, яким встановлений обов’язок сплачувати аліменти батькам.

Щодо відсутності інших працездатних осіб, які зобов’язані утримувати батьків питання неоднозначне, оскільки може бути двоє працездатних дітей, з яких тільки один утримує, при тому обов’язок утримання залишається і в іншої працездатної дитини.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.