У страйку акторів Голлівуду винні потокові сервіси та ШІ. Чому кіноспільнота повстала проти новітніх технологій?

Страйк акторів – це ще одна річ, яка свідчить про те, що основи Голлівуду похитнулися і суттєво. Мабуть, страйк сценаристів не був достатньо великим попередженням для продюсерів з холмів Голівуду, щоб сприймати вимоги страйкарів серйозно. Тепер до них приєдналися актори, в результаті чого вийшов великий фурор не тільки в самому Голлівуді, а й у всьому світі. Особливо цей факт набув розголосу, коли практично весь акторський склад покинув прем’єру фільму «Оппенгеймер». Тобто Кілліан Мерфі, Емілі Блант, Метт Деймон і Роберт Дауні-молодший приєднались до страйкарів. Чому взагалі страйкують актори і яке відношення мають до цього стрімінгові сервіси та ШІ?

Страйк акторів – про що мова?

Весь акторський склад фільму «Оппенгеймер» вирішив покинути зал під час прем’єрного показу. Це означало, що вони підтримують страйк акторів Голлівуду.

Ба більше. Режисер-постановник Крістофер Нолан не тільки оголосив зі сцени, що відбуватиметься, але й пояснив, чому він підтримує рішення акторів вдатися до страйку. Може здатися, що актори, які заробляють мільйони, не мають причин приєднуватися до страйку, але йдеться не лише про солідарність з іншими артистами. Але тут слід пам’ятати, що ті, хто найбільше заробляє, – це лише невелика купка обраних, а решта давно страйкуючих акторів і сценаристів заробляють набагато менше.

Страйк акторів має на меті привернути увагу продюсерів до кількох речей, які викликали сум’яття на ринку. Одними з найбільш часто повторюваних аргументів є збільшення гонорарів за показ продукції на потокових платформах і той факт, що штучний інтелект можна використовувати для створення іміджу акторів. Підвищення мінімальної зарплати для профспілок також є одним із постулатів. Проте питання стрімінгових сервісів та штучного інтелекту – це тема, яка з’явилася порівняно нещодавно.

Чим «завинили» потокові сервіси?

Багато платформ для потокового мовлення не надають точних даних про те, скільки людей переглянули певний продукт, і тому розрахувати відповідні роялті стає неможливо. Актори не отримують того, на що розраховують.

Крім того, існує проблема використання ШІ для створення образів акторів. Озвучувалися ідеї, що обличчя акторів скануватимуть, а потім за допомогою штучного інтелекту та програм Deepfake розміщуватимуть десь на задньому плані у фільмах чи серіалах. Продюсери платили б за щось подібне звичайну денну зарплату, і вони могли використовувати зображення на свій розсуд.

І не тільки професійна кіноспільнота SAG-AFTRA стурбовані так званим «клонуванням продуктивності» – тобто, заміною акторів за допомогою алгоритмів ШІ.

Ліам Бадд з британської спілки акторів Equity сказав: «Ми бачимо, як ця технологія використовується в низці речей, таких як автоматичні аудіокниги, синтезоване озвучування, цифрові аватари для корпоративних відео або роль глибоких фейків, які використовуються у фільмах».

Пан Бадд також відмітив, що серед членів Equity «ширилися побоювання», і профспілка намагалася навчити їх розуміти свої права в подібних ситуаціях.

У SAG-AFTRA впевнені, що технології повинні розв’язувати проблему. Але в кіноіндустрії не бракує сценаристів, акторів, режисерів, тож гострої потреби у використання ШІ – немає.

Чи змінить щось цей страйк для Голівуду?

Останній акторський страйк такого масштабу у Голлівуді відбувся 1960 року, і тепер він обіцяє повторитися. Частина вже розпочатих проєктів може бути призупинена, що, звичайно, призведе до додаткових витрат.

Відсутність нових сценаріїв і облич, які могли б з’явитися на екрані, безумовно, позначиться на якості самих постановок. Адже продюсери шукатимуть економні варіанти, тож наймуть менш досвідчених сценаристів або самі вдосконалять створені матеріали. Звісно, можна буде найняти людей, які не є членами профспілки акторів SAG-AFTRA, але вони не матимуть змогу робити це нескінченно. Особливо, коли до страйку приєднуються найзнаменитіші зірки Голлівуду.

Зараз залишається лише чекати розвитку ситуації і сподіватися, що компроміс буде знайдено. Кіноспільнота наполягає: використовувати штучний інтелект для створення відео може бути влучною новацією, але це не повинно замінити роботу художників та акторів. Кіно ризикує просто втратити свій шарм – і тоді глядач просто припинить ходити в кінотеатри.

Дивно, але подібний сценарій нещодавно був помічений на Netflix в епізоді серіалу «Чорне дзеркало» . Тож інколи фантазія і реальність наздогняють одна одну.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.

Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!

Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].