Leopard чекає: Німеччина і Польща не домовилися про відновлення західних танків для України
Навесні 2023 року Україна отримала танки західного виробництва, отже, постало величезне питання щодо підтримки парку цієї техніки у бойовому стані. Так, зокрема, Німеччині не вдалося домовитися з Польщею щодо започаткування ремонтного центру на території останньої. Як складається ситуація з відновленням танків, які були пошкоджені на фронті розповів Mind військовий експерт Михайло Жирохов.
Природно, що танкоремонтні потужності, що є на території України, не можуть бути задіяні в повному обсязі через постійні ракетні удари російської армії. Навіть танки Т-64, які є на озброєнні виключно ЗСУ, і то будемо ремонтувати в Чехії – на підприємстві VOP CZ, оскільки всі потужності в Харкові на сьогодні знищені російськими окупантами.
Щодо західної техніки, то зрозуміло, що в наших ремонтних підприємств немає необхідних інструментів й агрегатів, адже західні та радянські стандарти кардинально відрізняються.
Оскільки основним західним танком у ЗСУ на сьогодні є Leopard 2 і його модифікації, то ще на етапі підготовки постачань було ухвалено рішення, що пошкоджені ремонтуватимуть у Польщі. Із заяви міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса у квітні 2023 року все здавалося зрозумілим: два німецькі підприємства, на яких виробляють танки, – Rheinmetall та Krauss-Maffei Wegmann – співпрацюватимуть із польською держкомпанією Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) і розгорнуть спільний сервісний центр у Глівіце.
Проте станом на середину липня 2023 року українські танки, пошкоджені в боях, вже у Польщі, однак їх ремонт ще навіть не розпочинали, оскільки німецькі та польські партнери все ще не дійшли згоди.
Читайте також: Від «мавіка» до Patriot’а: як майстерно українці комбінують на полі бою прості та високі технології
Конкуренція завадила домовитися двом країнам
І причина проста – конкуренція між німецькими та польськими виробниками зброї. З погляду Варшави існує небезпека, що розвиток міжнародних проєктів оборонної промисловості в Польщі буде суттєво обмежений через польсько-німецькі проєкти, пов’язані з війною в Україні.
Берлін зі свого боку незадоволений, що Польща для модернізації своєї армії віддала перевагу не подальшим замовленням Leopard 2, а 366-ти американським танкам Abrams і 1000 південнокорейських K2, більша частина з яких має вироблятися як у Південній Кореї, так і в Польщі.
Є в цьому питанні також фінансова й політична складові. Так, німці вважають цінові запити поляків завищеними і наводять такий факт: лише за початковий огляд пошкодженого танка PGZ хоче отримувати по 100 000 євро, тоді як у Німеччині ця функція коштує лише 12 000. Поляки стверджують, що ціни цілком виправдані і засновані на їхньому досвіді експлуатації власного парку «леопардів».
Щодо політики, то німецький уряд, сформований соціал-демократами, «зеленими» та лібералами, має серйозні протиріччя у поглядах на багато питань, зокрема й щодо військової підтримки України – з національно-консервативним урядом у Варшаві. Польща весь час звинувачує ФРН у тому, що німці діють надто повільно й роблять замало.
Крім того, зараз у Польщі йде кампанія з виборів до Сейму, які відбудуться восени. Тому, за оцінками спостерігачів, уряд у Варшаві жорстко веде переговори з Берліном, щоб набрати політичних бонусів в очах польських виборців.
Читайте також: Танк «Оплот»: коли на фронті може з’явитись українська бойова машина
Кількість одиниць техніки для ремонту – рівняння з багатьма невідомими
Щодо танків Leopard – це найбільш масова важка бойова машина в Європі. Модель Leopard 1 стоїть на озброєнні 14 країн, 7 із яких – європейські. Перше покоління, чия історія бере початок від 1956 року, знято чи знімається з озброєння зараз. Усього вироблено щонайменше 4744 цих танків, крім іншої техніку на цій платформі.
Leopard 2, що прийшов на зміну, розробка якого ведеться з кінця 1970-х, вироблено в кількості 3600 одиниць (за даними на 2013 рік, кількість зараз більша). Ця модель – основний танк європейських армій, з 18 операторів танка 12 перебувають у Європі. Ще шість країн світу планують поставити його на озброєння.
Нині Україна отримала чи планує отримати Leopard 2 таких модифікацій:
- Leopard 2А4, зокрема канадський варіант Leopard 2A4M CAN (з довгоствольною гарматою L/44. Крім того, танк забезпечений аплікаційною бронею, як Leopard 2A7+).
- Leopard 2А5, зокрема шведський варіант Stridsvagn 122, у якого посилено бронювання башти та фронтальної частини корпусу, а також люків екіпажу, поліпшено системи бойового управління та управління вогнем.
- Леопард 2А6. Найбільш сучасна версія у нас із новою 120-мм гарматою. Поставляється виключно з Німеччини.
Планується, що Україна отримає 84 танки з різних європейських країн, у тому числі Німеччини, Польщі, Фінляндії та інші.
Щодо втрат, то офіційних даних від Генерального штабу ЗСУ немає. Польська преса, наприклад, пише, що з 14 поставлених із Польщі машин вісім було пошкоджено.
Портал Oryx, який підраховує кількість втраченої сторонами під час бойових дій техніки, пише, що станом на 16 липня 2023 року ЗСУ втратили три Leopard 2 A4 і п’ять Leopard 2 A6 , причому знищеними числить лише три танки, решта отримали пошкодження різного ступеня.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.