Касетні боєприпаси – незабаром в Україні?
Фото: Сухопутні війська ЗСУ
Згідно з повідомленнями американських ЗМІ, протягом поточного тижня (починаючи із середи) адміністрація президента США Джо Байдена має ухвалити рішення про постачання Україні 155-мм касетних боєприпасів. За допомогою воєнного експерта Михайла Жирохова (та інфографіки) Mind пояснює, що це за озброєння і чому такі постачання вкрай важливі для нашої перемоги.
Що таке касетні боєприпаси? Це – стандартні артилерійські снаряди, які мають, на відміну від традиційних, касетну бойову частину. Вона складається з окремих субелементів, що гарантовано накривають зону з діаметром 300 метрів. Ці снаряди надзвичайно ефективні – один такий боєприпас на полі бою може замінити десятки звичайних, осколково-фугасних.
Що передадуть Україні? На складах зберігання армії США є такий снаряд як DPICM. Він знятий з озброєння армії у 2008 році. Формальна причина – частка субелементів, які не детонують, на полігонних випробуваннях досягла 3% – за стандартами НАТО такий показник є небезпечним для цивільного населення.
Тому на озброєння був прийнятий новий снаряд C-DAEM, у якого цей показник менше 1%.
Чи є нюанси? Щодо ж юридичної частини питання касетних боєприпасів, то у 2008 році була сформована Конвенція про касетні боєприпаси, але ціла низка країн, зокрема США, Китай, Індія, Бразилія та рф її не підписали. Також не долучилися такі країни НАТО як Польща, Румунія та Туреччина; не є членом конвенції й Україна.
Як передача вплине на ситуацію на полі бою? Отримання цих снарядів у великій кількості може суттєво змінити ситуацію на фронті – українські артилеристи для ураження цілей будуть використовувати менше снарядів, а отже – менше часу знаходитимуться у зоні ураження ворожих дронів, які зараз є основними противниками. Звісно, що й ефективність ураження ворожих цілей має зрости в рази.