Експерт назвав причини руйнування корпусу батискафа “Титан”

Експериментальний корпус підводного апарату “Титан” із вуглецевого волокна, який збудували всього за шість тижнів, міг стати ключовим чинником катастрофи з туристами біля затонулого “Титаніка”.

Експертна група, яка вивчає уламки “Титану”, розглядають цю версію у якості основної, пише видання Northeast Global News.

“Корпус батискафа “Титан” був зруйнований під тиском на глибині. Композитні матеріали з вуглецевого волокна мають такі переваги, як легка вага та висока міцність. Однак їхню здатність витримувати тиск під водою недостатньо вивчено, вона потребує подальших випробувань. По суті, корпус “Титана” був першим у своєму роді. Водночас підводний човен не пройшов належної сертифікації”, заявив професор фізики Північно-Східного університету Арун Бансіл.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Режисер “Титаніка” давно запідозрив проблему з туристичним батискафом

Професор, який є членом експертної групи, розповів, що вуглеводневі композити успішно використовуються в аерокосмічній, автомобільній, спортивній, медичній та споживчій галузях. Однак для глибоководних апаратів зазвичай застосовують сталь, титан та алюміній.

“Титан” був першим глибоководним апаратом, виготовленим переважно з вуглецевого волокна. Здатність вуглецевих волокон витримувати цикли напруги стиснення, що повторюються, під дією глибоководного тиску вивчено недостатньо. Це ускладнює проєктування безпечних корпусів на їхній основі. Всмоктування води епоксидною смолою, що зв’язує вуглецеві волокна в композиті, також слід враховувати”, зазначив Бансіл.

Для створення корпусу одномісного підводного апарату Стів Фоссет почав досліджувати використання вуглецевих волокон близько 2000 року. Він хотів дістатися найглибшої точки Маріанської западини. Батискаф DeepFlight Challenger, замовлений Фоссетом, не був випробуваний та не застосовувався. “Титан” по суті був першим глибоководним апаратом із корпусом з вуглецевого волокна.

Водночас професор Бансіл наполягає на передчасності остаточних висновків щодо причини трагедії до завершення розслідування.

Про зникнення підводного човна, який використовувався для перевезення людей для огляду затонулого “Титаніка”, ЗМІ повідомили 21 червня. Розпочалася пошуково-рятувальна операція.

22 червня у зоні пошуків зниклого в Атлантиці батискафа “Титан”, який доставляв туристів до затонулого “Титаніку”, виявили два фрагменти непізнаних уламків.

Підводний апарат “Титан” зазнав “катастрофічного вибуху” всього на відстані 1600 футів від носа розбитого океанського лайнера “Титанік”. Пасажири загинули миттєво.

Жертвами стали генеральний директор OceanGate Стоктон Раш, ветеран ВМС Франції Поль-Анрі Наржоле, британський мільярдер Геміш Гардінг, пакистанський бізнесмен Шахзада Дауд і його син Сулеман, якому було всього 19 років. Деякі з яких заплатили по $250 тис., щоб побачити знамениту корабельну аварію.

Експерти кажуть, що це нестерпний удар для їхніх сімей, але немає жодних шансів знайти їхні останки.

“Титанік” знаходиться на глибині 3,8 км на дні Атлантики, приблизно за 600 км від узбережжя Ньюфаундленду, Канада.