“Зброя та крок до членства в НАТО” – які перспективи для України від саміту у Вільнюсі

У Вільнюсі 11-12 липня відбудеться саміт країн НАТО. Україна очікує декларацію, яка буде кроком вперед до членства в Альянсі. Але це ще не буде сама процедура його набуття. Київ також очікує довгострокових зобов’язань щодо оборонної допомоги. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсій та зовнішньої політики.

“Ми чекаємо певні декларації, які стосуватимуться надання Україні оборонно-безпекової допомоги на весь період війни. Це важливо, тому що поки що всі рішення і зобов’язання стосуються короткострокового періоду. Тому очікуємо фактично безстрокових зобов’язань. Щодо членства тут буде соломонове рішення. Ми би хотіли бути в НАТО швидше, однак частина країн-членів не готові до цього. Тому що розглядають це як безпосереднє втягування у війну з Росією. Ми побачимо формулювання, які підтведжуватимуть перспективу членства, але буде відсилка до того часу, коли війна завершиться”, сказав Сушко.

Можемо розраховувати на довгострокову воєнну допомогу, додав експерт.

“Озброєння та боєприпаси. Тому що фінансові гарантії це до кожної країни-члена. Це питання до ЄС та Штатів. Тому що НАТО як організація не володіє великими бюджетами. А от щодо підтримки зброєю тут ми все почуємо”, пояснив Сушко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нова загроза з Білорусі чи початок розвалу Росії: чотири сценарії для України після бунту Пригожина

До НАТО входять країни, які досить скептично ставляться до допомоги Україні. І їх ніхто не зможе примусити це робити, навіть якщо більшість членів Альянсу готові давати зброю, наголосив експерт.

“Тому що остаточне рішення щодо обсягів та видів допомоги приймають конкретні країни-члени. Можуть підтримати загальну декларацію, але усунутися від конкретної допомоги. Це, найімовірніше, буде Угорщина. Є специфічна позиція у Туреччини, яка намагається грати у посередника. Так буде і надалі. До цих країн потрібна специфічна лінія. Ми не розраховуємо, що та ж сама Угорщина постачатиме нам зброю. Але важливо, щоб ці країни не блокували у майбутньому питання нашого членства. Ці держави мають свої політичні запити і ставимуть умови. Як це роблять щодо Швеції зараз. Затримки будуть і в України. Але за наявності широкого консенсусу у НАТО, думаю, що цю проблему вирішать. Але це довга перспектива. Ми очікуємо декларацію, яка буде кроком вперед до членства. Але це ще не буде сама процедура його набуття”, уточнив Сушко.

11-12 липня відбудеться саміт країн НАТО у Вільнюсі. На ньому Україна очікує конкретних рішень щодо свого шляху до вступу в Альянс. Посол України в НАТО Наталія Галібаренко розповіла, що в контексті майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі Україна готує два пакети співпраці – політичний та практичний, які запропонує для обговорення.

Україна зможе приєднатися до НАТО за сценарієм Фінляндії та Швеції, які вступають до Альянсу без Плану дій щодо членства (ПДЧ). Водночас невідомо, коли саме Україна вступить до НАТО, адже невідомо скільки триватиме повномасштабна війна з Росією, заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.