Книжка тижня: «Дискримінація і нерівність» Томаса Совелла

Ви коли-небудь міркували над тим, що хтось має більше привілеїв, ніж ви? Думали, що ваших можливостей, на відміну від інших, недостатньо, аби досягнути успіху? Якщо так, то відкиньте подібні роздуми та прочитайте книжку Томаса Совелла «Дискримінація і нерівність». Дослідження, що містить велику кількість реальних фактів про несуттєвість поняття «нерівності» та комплексні підходи до її вивчення, зможуть переконати вас або принаймні спробують це зробити. Більше читайте в огляді Mind

Оригінальна назва: Discrimination and Disparities by Thomas Sowell 

Бекграунд. Томас Совелл – американський економіст, письменник і публіцист та старший науковий співробітник Гуверівського інституту. 

Він є автором понад 45 книг (включаючи доповнені та нові видання) на різноманітні теми, як-от політика, економіка, освіта та раса. Совелл також був оглядачем у понад 150 газетах. 

Письменник підтримує консервативну політичну позицію щодо раси та їдко й саркастично критикує ліберальних захисників темношкірих громадянських прав.

Совелл стверджував, що системний расизм є неперевіреною і сумнівною гіпотезою, написавши: «Я не думаю, що навіть люди, які його використовують, мають чітке уявлення про те, що вони говорять». І порівнював цю гіпотезу з тактикою пропаганди, якою користувався Йозеф Геббельс. Він зауважив: якщо це «повторюється досить довго і достатньо голосно», люди «піддаються» впливу заявлених тверджень.

Томас Совелл також критично ставиться до позитивних дій і расових квот: «Коли люди звикають до преференцій, рівне ставлення виглядає як дискримінація».

Внаслідок цього письменник серйозно заперечує роль уряду як помічника або рятівника меншин, стверджуючи, що історичні дані показують зовсім протилежне. 

Окрему увагу варто приділити одній з останніх робіт Томаса Совелла, яка зараз є беззаперечно актуальною. Йдеться про книгу «Дискримінація і нерівність».

Видання New York Journal of Books дало їй таку характеристику: «Протягом усієї своєї кар’єри Томас Совелл безстрашно боровся з незручними фактами про людську природу та непродуману державну політику. Його нова книга «Дискримінація і нерівність» є останньою у довгій серії творів, які спокійно, але переконливо руйнують міфи та ідеологічні переконання про расу, етнічну приналежність, економіку, історію та культуру».

Видавництво: «Наш Формат», Київ

Сюжет. «Ви маєте право на власну думку, але не маєте права на власні факти», – цей вислів є основоположним у книзі Томаса Совелла, який через призму об’єктивних емпіричних даних, зібраних під час досліджень, намагається дати відповідь на запитання «Чому нерівність – це нормально?» та «Чи існує настільки суттєва дискримінація, про яку заявляють «дискриміновані»?» 

Книжка, що інтригує і запрошує до дискусії всіх, хто згоден, не згоден і ще не встиг визначитися.

Вам сподобається, якщо: ви цікавитесь соціальними проблемами, які охоплюють дедалі більше сфер життя – від культури до економіки. Якщо ви завжди вважали, що нерівність провокує дискримінацію лише в одному напрямку, то автор цієї книжки безумовно доведе вам зворотне. 

Вам не сподобається, якщо: вам не близькі проблеми соціальної, гендерної та іншої нерівності. Або навпаки ви є непереборним апологетом «системної дискримінації». Однак ми все одно рекомендуємо вам прочитати цю книгу, аби глибше зрозуміти генезу деяких тверджень про нерівність і напрямків боротьби з нею. 

Головна причина прочитати: останніми роками можна почути наратив, що базується на системній дискримінації будь-кого – жінок, африканців, азійців та представників різних меншин європейського та американського суспільств; активісти подібних правозахисних та соціальних організацій вимагають все більше прав від уряду, посилаючись на расові, гендерні та суспільні «привілеї» більшості населення, – однак на чому базуються їхні претензії? Чи справді вони мають якесь підґрунтя?

Письменник Томас Совелл намагається активно довести, що фактами часто дуже вміло маніпулюють, підлаштовуючи під трансляцію необхідних меседжів. Совелл наголошує на тому, що об’єктивні емпіричні дані мають бути базовими для тих, хто хоче розібратися у проблемах дискримінації та нерівності.

У тому ж дусі:

Томас Ніколс «Диванні експерти. Як необмежений доступ до інформації робить нас тупішими»

Книжка тижня: «Дискримінація і нерівність» Томаса Совелла

У наш час кожен вважає себе експертом. Усі дають поради, як керувати країною, реформувати економіку, лікувати хвороби чи правильно харчуватися. Автор цієї книжки вважає, що це колапс експертності, спричинений Google, заснований на Вікіпедії та підживлений соцмережами. Ніхто більше не розмежовує думок обивателів і фахівців, а головна мета будь-якої розмови – довести, що хтось не має рації.

У цій книжці автор аналізує причини такої ситуації та намагається зрозуміти, як перетворити диванні балачки на результативні дискусії.

Роджер Скрутон «Консерватизм. Запрошення до великої традиції»

Книжка тижня: «Дискримінація і нерівність» Томаса Совелла

Видатний філософ Роджер Скрутон веде читачів від початків консерватизму як політичної філософії у XVI столітті до сьогодення та показує, що консервативне мислення зіграло важливу роль в інтелектуальній історії Заходу.

Ба більше, без таких консерваторів як, зокрема, Едмунд Берк, віконт де Шатобріан, Томас Стернз Еліот, Фрідріх Гаєк та Хосе Ортега-і-Гассет Західна цивілізація ніколи не стала б тим поєднанням свободи та відповідальності.

Чи справді «консерватизм» – це відсталість і символ небажання щось змінювати? Й чи справді консерватори – це ті, хто виступав проти свободи? На ці питання автор аргументовано відповідає. 

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.

Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!

Щомісячна підтримка у 196 грн Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].