Чи потрібна “Зелена картка” біженцям

У перші дні повномасштабної війни багато країн, включаючи Польщу, видавали українським водіям внутрішній поліс прикордонного страхування. Наші автомобілісти мали право користуватися місцевою страховкою принаймні 30 днів безкоштовно. Але з травня 2022 року цю практику було повністю припинено. Відтоді кожен водій, який перетинає кордон з ЄС, має оформити обов’язкове автострахування “Зелену картку”. Її наявність перевіряється на прикордонному контролі, тож виїхати без поліса не вдасться.

Що таке страховка “Зелена картка” та як вона працює

“Зелена картка” це міжнародний договір автомобільного страхування за кордоном. Він покриває відповідальність водія у разі ДТП за кордоном. Принцип дії такий, що страхова компанія, у якої куплено поліс, компенсує завдані збитки потерпілим з вашої вини. Виплати відбуваються в межах лімітів тієї країни, де сталася аварія.

“Зелена картка” не покриває збитків власника поліса. Тобто винуватець повинен ремонтувати своє авто самостійно за відсутності КАСКО із розширеною територією дії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без “Зеленої картки” на машині в Європу не пустять: як оформити міжнародне страхування та скільки це коштує

Страховка має бути оформлена на весь період перебування за кордоном. Якщо виявиться, що ви прострочили термін її дії, на вас чекає штраф і вилучення посвідчення водія. Окрім цього, ставши винуватцем ДТП, вас зобов’яжуть сплатити збитки потерпілим.

Навіть якщо ви виїжджаєте з України на авто і плануєте оформлювати статус біженця, вам потрібна Зелена картка.

Скільки коштує страховка

Тариф по “Зеленій картці” фіксований у всіх страхових компаній, тобто однаковий. Але кінцева вартість залежить від кількох факторів:

● Тип транспортного засобу (легковий автомобіль чи вантажний, мотоцикл, причіп, автобус);

● Кількість днів, яка буде проведена за кордоном.

Мінімальний термін укладання договору 15 днів. Максимальний 365 днів.

Цей поліс діє на території всіх країн-членів системи “Зелена картка”. Водію знадобиться лише один поліс, попри те, що він пересуватиметься по всьому, наприклад, Європейському Союзу.

Окрім цього, річний поліс дозволяє українцеві виїжджати та в’їжджати в Україну кілька разів. Дні покриття не згоряють при повторному перетині кордону.

Наразі діє такий тарифний план для легкового авто:

● 15 днів 952 грн;
● 1 місяць 1516 грн;
● 3 місяці 3600 грн;
● 1 рік 8333 грн.

Ціна поліса прив’язана до курсу євро, тому іноді МТСБУ анонсує підвищення або зниження вартості страховки. Останні зміни були у грудні 2022 року. Тоді вартість зросла на 5%.

Електронна “Зелена картка” для закордону

“Зелена картка” до березня минулого року в Україні завжди випускалася на паперовому бланку. Але Моторно-транспортне бюро (що здійснює контроль за страхуванням цивільно-правової відповідальності) затвердили випуск електронного поліса. Наразі водії можуть оформити самостійно страховку без звернення до брокера. Онлайн поліс коштує дешевше, оскільки клієнт не сплачує комісію страхового агента, який заповнює анкету та друкує бланк.

Онлайн договір можна навіть купити, якщо ви фактично перебуваєте за кордоном і потребуєте актуалізації його терміну дії. Повертатися в Україну не потрібно. Страховка починає діяти на наступний день після оформлення.

Щоб оформити страховку онлайн, потрібно вибрати вид ТЗ, внести запитувану інформацію в електронну анкету та сплатити страховку банківською карткою. Поліс приходить на e-mail клієнта та має унікальний QR-код за яким проходить його перевірка. Він також автоматично фіксується у базі МТСБУ. За бажанням ви можете запросити дані на офіційному їхньому сайті онлайн.

Регулятор рекомендує роздрукувати документ, щоб уникнути непорозумінь на прикордонному контролі.

Автоцивілка у Європі в різних країнах коштує від 400 до 900 на рік. Придбана в Україні “Зелена картка” на 12 місяців близько 7555 грн. За браком поліса автострахування штраф залежно від країни може становити від 150 до 1 тис.