В Європі зростають економічні збитки через війну з РФ: економіка Франції стагнує

На початку року економіка Франції несподівано зіткнулася із застоєм. Це стало раннім попередженням про збитки, завдані Європі різким зростанням цін на енергоносії та погіршенням проблем із поставками після вторгнення Росії в Україну.

Обсяг виробництва у Франції не змінювався протягом перших трьох місяців цього року, а в четвертому кварталі збільшився швидше, ніж повідомлялося раніше, пише Bloomberg.

Водночас споживчі витрати знизилися, а інвестиції сповільнилися. Економісти очікували зростання на 0,3%.

Найближчі перспективи Європи є вкрай невизначеними. Ще один пакет санкцій, включаючи можливу заборону на імпорт російської нафти, може вдарити по промисловості, рекордна інфляція та різке падіння довіри поставлять під загрозу споживчий попит.

Подальше погіршення ускладнить зусилля Європейського центрального банку щодо скасування стимулів та підвищення відсоткових ставок у міру послаблення наслідків пандемії. Президент ЄЦБ Крістін Лагард заявила, що наприкінці цього року висока ймовірність підвищення цін, але наскільки, «поки що неясно».

«Тяжкість від пандемії повинна зменшитися в другому кварталі», – сказала Маєва Казін з Bloomberg Economics.

«Але шок від інфляції та довіри споживачів, спричинений вторгненням росії в Україну, швидше за все, стримуватиме зростання у Франції», – додала вона.

Банк росії очікує, що за підсумками 2022 року інфляція становитиме 18-23%. ВВП росії, згідно з прогнозами центробанку, у 2022 році скоротиться на 8-10%.

Грузинська компанія з виробництва води Borjomi, 60% акцій якої належить російській Альфа-груп, заявила про зупинку двох своїх заводів через санкції.

Вперше з початку повномасштабного вторгнення росії, Україна почала експортувати кукурудзу морем.