FT: Україна і РФ досягли прогресу щодо мирної угоди

Україна та Росія "досягли значного прогресу" щодо попередньої мирної угоди, яка нібито складатиметься з 15 пунктів. Про це, посилаючись на слова трьох людей, які брали участь у переговорах, пише Financial Times, констатує Liga.net.

Угода передбачатиме припинення російського вторгнення та виведення російських військ, "якщо Київ оголосить про нейтралітет і погодиться з обмеженнями своїх збройних сил", стверджує видання.

14 березня угоду, як пишуть журналісти, "вперше обговорили у повному обсязі".

Вона нібито передбачає відмову України від вступу до НАТО (те, чого й вимагала Росія; про розчарування поведінкою Альянсу вчора говорив президент Володимир Зеленський. — Ред.), а також зобов`язання не розміщувати в себе іноземні військові бази чи озброєння – в обмін на захист союзників, таких як США, Велика Британія та Туреччина.

У Києві, пише видання, скептично ставляться до того, що президент країни-окупанта РФ Володимир Путін буде прихильним до миру за цією угодою, і побоюються, що Москва може просто виграти час для перегрупування військ та відновлення наступу.

За словами радника глави Офісу президента Михайла Подоляка, будь-яка можлива угода з РФ передбачатиме пункт про виведення російських військ із території України, захопленої окупантами з моменту повномасштабного вторгнення.

"Наразі немає ефективної системи євробезпеки, яку модерувала б НАТО. Як тільки в Європі почалася серйозна війна, НАТО швидко відійшло вбік", – зазначив він.

Україна, додав Подоляк, у межах будь-якої можливої угоди "обов`язково збереже свою армію". Він також применшив значення заборони іноземних баз в Україні, заявивши, що це і так заборонено українським законодавством.

Двоє з учасників переговорів заявили FT, що угода також нібито посилює статус російської мови в Україні, хоча українська – єдина офіційна. Тим часом видання не уточнює, хто ці перемовники, – росіяни чи українці.

Подоляк однак заявив, що "гуманітарні питання, зокрема мовні, обговорюються лише через призму виняткових інтересів України".

Видання пише, що найбільшим каменем спотикання на переговорах залишається вимога Росії, щоб Україна визнала Крим російським, а також незалежність підконтрольних Кремлю терористичних організацій ЛДНР на Донеччині.

Україна "поки що відмовляється", пише FT, і додає з посиланням на Подоляка, що в Києві наполягають на тому, щоб цю тему розглядати окремо від основного пакету угоди.

"Спірні та конфліктні території [перебувають] в окремій справі. Поки йдеться про гарантований вихід з територій, які були окуповані з початку військової операції 24 лютого", – підсумував він.