НБУ – про посилення інфляційного тиску під час війни

За даними Держстату, в лютому 2022 року споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 10,7% (із 10% у січні).

Як зауважує НБУ, фактична споживча інфляція суттєво перевищила траєкторію прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2022 року. Інфляційний тиск посилювався на тлі нагнітання військової загрози і зрештою вторгнення росії в Україну наприкінці лютого. Передусім стрімко зросли ціни на продукти харчування та пальне з огляду на надмірний попит та порушення ланцюгів постачання.

Базова інфляція прискорилася до 8,2% р/р із 7,6% р/р у січні

Зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилося – до 13,8% р/р. Швидше, зокрема, дорожчали молочна продукція та м’ясні вироби через збільшення вартості сировини та доставки. Підвищилася вартість продуктів харчування імпортного походження, зокрема кави, шоколаду, рибних продуктів та сухофруктів, що передусім пояснюється послабленням курсу гривні та проблемами з доставкою цих продуктів в Україну. Натомість темпи зростання цін на хліб і макаронні вироби в річному вимірі залишалися незмінними, а подорожчання соняшникової олії надалі сповільнювалося через ефекти бази порівняння.

Ціни на непродовольчі товари також зросли – до 1% р/р. Унаслідок зниження обмінного курсу гривні прискорилося подорожчання товарів для дому, а темпи падіння цін на автомобілі зменшилися. Також цей чинник разом із підвищеним попитом на товари особистого догляду та фармацевтичні товари зумовили стрімке зростання їхньої вартості. Натомість прискорилося падіння цін на одяг та взуття, що може пояснюватися зміною споживчих пріоритетів.

Темпи зростання вартості послуг збереглися на рівні січня (10,5% р/р). З одного боку, дещо швидшими темпами дорожчали послуги закладів громадського харчування та готелів, середньої освіти, перукарень, авіаперельотів, інтернет-послуг тощо через збільшення виробничих витрат бізнесу, зокрема на оплату праці, продовольчі товари та енергію. З іншого – повільніше дорожчали фінансові та медичні послуги.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування не змінилися порівняно з січнем (13,6% р/р)

Унаслідок підвищеного попиту на продукти довготривалого зберігання в місячному вимірі подорожчали рис та інші крупи. Водночас у річному вимірі зростання цін стримувалося ефектами бази порівняння. Швидше також дорожчало м’ясо та молоко. Унаслідок послаблення гривні та подорожчання енергоносіїв прискорилося зростання цін на овочі. Натомість подорожчання яєць і надалі сповільнювалося, а вартість фруктів – знижувалася.

Прискорилося зростання адміністративно регульованих цін (до 12,2% р/р)

Через зростання цін на пальне та значне підвищення попиту збільшилася вартість транспортних послуг. Крім того, подорожчали медикаменти, віднесені до державного моніторингу. Водночас зростання адміністративно регульованих цін і надалі стримувалося через фіксовані тарифи на більшість комунальних послуг.

Швидшими темпами дорожчало пальне (до 27,5% р/р)

Це насамперед пояснюється стрімким зростанням вартості нафти у світі та послабленням гривні. Водночас в умовах дії державного регулювання на ринку пального, запровадженого у травні 2021 року, зростання цін на пальне залишалося порівняно помірним, незважаючи на дефіцит у багатьох регіонах.

Коментар НБУ:

"Зростання споживчої інфляції в лютому охопило лише кілька днів війни, проте вже свідчить про посилення інфляційного тиску. Крім порушення логістичних зв’язків та зростання виробничих витрат, певний вплив також мав підвищений попит населення та подальше подорожчання енергоносіїв у світі. Незмінні тарифи на більшість житлово-комунальних послуг, а також дії НБУ та уряду частково стримували посилення інфляційного тиску.

В умовах вимушеного запровадження адміністративних обмежень ринкові монетарні інструменти, зокрема облікова ставка, не відіграють відчутної ролі у функціонуванні грошово-кредитного та валютного ринків. Водночас Національний банк залишається відданим режиму інфляційного таргетування.

Після визволення територій України від російських загарбників та відновлення функціонування каналів монетарної трансмісії Національний банк застосовуватиме облікову ставку та інші монетарні інструменти для утримання під контролем інфляційних очікувань та повернення інфляції до цілі 5%".