«Бурштинова справа»: за 21 місяць ВАКС так і не зміг завершити підготовче провадження

Ексдепутатів VIII скликання Верховної Ради Максима Полякова та Борислава Розенблата разом зі спільниками обвинувачують в отриманні понад 300 тис. дол. за внесення потрібних змін до законодавства, вплив на суддів, прокурорів, посадовців Держгеокадастру, Держлісагентства, Держгеонадр України та сприяння в отриманні низки дозволів на видобуток бурштину. Полякову та Розенблату загрожує до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. Попри те, що справу передали до Вищого антикорсуду кілька років тому, ВАКС досі не зміг завершити підготовче провадження, пише Вадим Валько в статті для ZN.UA «Чому досі немає вироків у справах Мартиненка, Насірова, Труханова, і як це можна виправити». 

«У жовтні 2018 року обвинувальний акт скерували до Голосіївського райсуду столиці. Проте вже за кілька місяців його передали до Печерського райсуду, де справа пробула ще пів року, поки у вересні 2019 року її остаточно не відправили в Антикорсуд. За 21 місяць судді призначили 20 судових засідань, але так і не змогли завершити підготовчого провадження», – пише автор.

Валько зазначив, що більшість засідань банально не відбулася. Спочатку через народження дитини в однієї з обвинувачуваних, потім — у зв’язку з постійними неявками когось із адвокатів чи обвинувачуваних. Водночас самі судді не дуже активно реагували на такі факти.

«Загалом, матеріали справи налічують 111 томів. САП також планує допитати 44 свідки, зокрема народних депутатів, їхніх помічників, ексчленів КМУ, суддів тощо. Після цього можна буде перейти до дослідження доказів захисту. Проте, зважаючи на темпи розгляду справи за останні півтора року, шанси на такий розвиток подій у найближчому майбутньому практично нульові», – додав Валько.

Влітку 2017 року детективи НАБУ затримали охоронця-водія депутата Борислава Розенблата (на той час член фракції БПП) під час отримання хабаря. Він призначався Розенблату і члену парламентської фракції “Народний фронт” Максиму Полякову за розробку та прийняття законопроєктів, спрямованих на забезпечення права на видобуток бурштину іноземцями.

11 липня 2017 депутати Верховної Ради проголосували за зняття недоторканності з Полякова та Розенблата, але не дали дозвіл на їх затримання і арешт. Тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко вручив Розенблату і Полякову підозру у скоєнні злочинів. Суд обрав обом запобіжний захід у вигляді застави і зобов’язав носити електронні браслети.