Президент Чехії виключив Росію та Китай з будівництва АЕС в країні

Чехія виключила Китай та Росію з будівництва нового енергоблоку на атомній електростанції “Дуковани”. Він підписав закон, який передбачає виключення “Росатома” і китайських компаній. Чехія вперше оголосила про плани виключити РФ із конкурсу у квітні 2021 року на тлі причетності Росії до організації вибухів на складах боєприпасів в чеському селі Врбетіце у 2014 році, коли загинуло двоє людей.  

Чеське телебачення” повідомило, що згідно з новим законом, на будівництві енергоблоку АЕС і під час його обслуговування можуть бути використані тільки технології підрядників з країн, які підписали угоду про держзакупівлі від 1996 року. Росія і Китай не підписали угоду.

Будівництво нового енергоблоку було заплановано на 2029 рік, вартість проєкту – приблизно 6 мільярдів євро.

22 квітня Чеський Сенат визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби. Одночасно Чехія вислала 18 російських дипломатів. Росія у “відповідь” вислала з країни та оголосила “персонами нон грата” 20 співробітників чеського посольства.

Розслідування вибуху у Врбетіце тривало 6,5 років. Склади використовувала комерційна компанія Imex Group. Вона планувала продати партію зброї болгарській фірмі Emco, з Болгарії воно мало відправитися в Україну.

Детальніше – в статті Тетяни Левонюк «Як посварилися чеський лев і російський ведмідь» для читачів ZN.UA.