Світові лідери проведуть в ООН зустріч з клімату за закритими дверима

Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерріш і прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон проведуть в понеділок в кулуарах Генеральної Асамблеї в Нью-Йорку зустріч за закритими дверима зі світовими лідерами, щоб зміцнити зобов’язання щодо клімату.

Круглий стіл відбудеться менш ніж за шість тижнів до великого наради ООН з клімату, COP26, в Глазго, метою якого є забезпечення того, щоб світ досяг своєї мети – утримати потепління в кінці століття до 1,5 градусів за Цельсієм.

«ГА ООН – останній важливий момент в міжнародному календарі перед Конференцією Сторін 26», – заявила посол Великобританії в ООН Барбара Вудворд. «Зміна клімату буде головним пріоритетом Великобританії», передає AFP.

Високопоставлений чиновник ООН заявив в середу, що за останні два роки лідери провели дискусії з питань клімату в G7 і G20, але не було форуму, на якому провідні економіки могли б поговорити з найбільш постраждалими країнами.

Зустріч, в якій візьмуть участь лідери «Великої двадцятки», а також малих острівних держав, буде частково очною, частково віртуальною.

Поки невідомо, хто і скільки буде присутній, в тому числі, що особливо важливо, чи братимуть участь лідери двох найбільших світових забруднювачів – президент Китаю Сі Цзіньпін і його американський колега Джо Байден.

Гутерріш позначив три кліматичних пріоритети. По-перше, ООН просить країни зміцнити свої зобов’язання по досягненню нульових чистих викидів до 2050 року відповідно до Паризької угоди 2015 року.

По-друге, він хоче, щоб розвинені країни виконали обіцянку зібрати 100-мільярдний фонд для боротьби зі зміною клімату.

По-третє, він хоче «значного прориву» в фінансуванні проектів адаптації для сильно постраждалих країн, щоб захистити їх від таких явищ, як посухи, повені та підвищення рівня моря. ООН хоче, щоб на фінансування адаптації припадало 50 відсотків всього фінансування боротьби зі зміною клімату.

Зустріч проводиться в зв’язку з тим, що новий звіт Інституту світових ресурсів і Climate Analytic, опублікований в четвер, показав, що у відповідності з поточними зобов’язаннями країн щодо скорочення викидів до кінця століття в світі очікується потепління на 2,1 градуса Цельсія.

Але якщо країни G20, на які припадає 75 відсотків глобальних викидів парникових газів, поставлять амбіційні цілі, підвищення глобальної температури в кінці століття може бути обмежена 1,7 градусами Цельсія, йдеться в доповіді.

Минулого місяця Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату заявила, що середня глобальна температура Землі досягне 1,5 градуса за Цельсієм вище доіндустріального рівня приблизно до 2030 року, що на десять років раніше, ніж прогнозувалося три роки тому.

Поки потепління становить всього 1,1 градуса за Цельсієм, цього літа світ охопив безперервний каскад смертоносних погодних катаклізмів, посилених зміною клімату: від танення асфальту в Канаді до злив, що перетворюють міські вулиці Китаю в річки.

У цьому місяці рекордна кількість опадів в результаті урагану Іда випала на Нью-Йорк і Нью-Джерсі, в результаті чого загинуло майже 50 осіб.