Партія селітри, що вибухнула в Бейруті, належала українському бізнесмену – OCCRP

Бейрут

Вибух забрав життя щонайменше 220 людей, ще 6 тис. осіб було поранено, 110 пропали безвісти

Хімікати, які спричинили потужний вибух у ліванському Бейруті в серпні 2020 року, ймовірно, належали компанії Savaro українського бізнесмена Володимира Вербоноля та його партнерам. Такого висновку дійшли журналісти з міжнародного проєкту розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP.

За даними розслідування, компанія є частиною більшої мережі з продажу аміачної селітри. Ця група фірм займається торгівлею щонайменше з 2000-х років через десятки підставних компаній, зареєстрованих на Кіпрі, Віргінських островах та в Лондоні.

Журналісти дослідили зв’язки між різноманітними компаніями, причетними до закупівлі та перевезення в тому числі і 2750 тон аміачної селітри, яка потім упродовж кількох років перебувала у бейрутському порту. Засувалося, що належала вона саме дніпровському бізнесмену, а також його його тестю, будівельному магнату Миколі Алісеєнку.

Той раніше відкидав звинувачення у причетності до перевезення вказаної партії селітри. Розслідувачі припускають, що компанія Вербоноля у 2013 році намагалася відправити селітру з Грузії на завод з виробництва вибухових речовин у Мозамбіку.

У серпні Асоціація правників Бейрута та потерпілі від вибуху подали позов проти компанії Savaro Ltd в Лондоні. Юристи кажуть, що власники вантажу – включно з Вербонолем і Алісеєнком – також мають нести відповідальність за трагедію. У свою чергу захисники українських компаній, проти яких подано позов, заперечують будь-який зв’язок із вантажем селітри, а відповідальність за вибух перекладають на владу Лівану.

Нагадаємо, вибух у порту Бейрута пролунав 4 серпня 2020 року. Вибухова хвиля від нього фактично повністю зруйнувала припортову інфраструктуру та пошкодила будівлі на відстані до 10 км. У результаті вибуху щонайменше 220 людей загинуло, 6 тис. осіб було поранено, 110 пропали безвісти. Майже 300 тис. людей втратили домівки, з них 80 тис. – це діти.