МЗС: «Імена заарештованих кримськотатарських активістів неодноразово звучатимуть на сесії ООН»

У понеділок, 13 вересня, розпочала роботу 48-а сесія Ради ООН з прав людини  в Женеві. Під час неї планують обговорити ситуацію в окупованому Криму. Українська сторона має намір привернути увагу до обшуків, затримань і арештів кримськотатарських активістів, проведених російськими силовиками в Криму 3-4 вересня, інформує «Крим. Реалії».

Впродовж чотирьох тижнів делегати розглянуть понад 90 доповідей, підготовлених Верховним комісаром ООН з прав людини, Генеральним секретарем ООН, правозахисними механізмами ООН, що стосуються як окремих тем в області прав людини, так і ситуацій в певних країнах.

Зазначається, що буде обговорюватися доповідь Управління Верховного комісара про становище в галузі прав людини в Україні, підготовлений моніторингової місією ООН з прав людини в Україні.

«Будуть засуджуватися грубі порушення російською окупаційною адміністрацією прав людини на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі факти незаконних обшуків, довільних затримань, арештів та інших протиправних дій Росії проти українських громадян. Імена Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Асана Ахметова, Шевкету Усеінова, Нарімана Джелялова та інших бранців Кремля – ​​будуть неодноразово звучатиме в залі засідань із закликом до їх негайного звільнення », – зазначають у міністерстві закордонних справ України.

Темою  виступу української делегації в рамках різних пунктів порядку денного сесії буде також ситуація з правами людини в Росії, зокрема в контексті «посилення утисків щодо етнічних українців, які проживають в Росії, а також представників інших національних, релігійних і мовних меншин».

Нагадаємо, 3-4 вересня в окупованому Криму силовики РФ викрали першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла і ще чотирьох кримських татар – Азіза Ахтемова, Асана Ахтемова, Шевкету Усеінова і Ельдара Одаманова. Протестуючи проти незаконних обшуків і затримань, родичі і небайдужі співгромадяни вийшли до будівлі ФСБ в окупованому Сімферополі.

У результаті окупанти затримали понад 50 протестуючих – кримських татар. Їх заштовхали в автобуси, застосовуючи грубу силу та б’ючи по нирках, і відвезли в різних відділень підконтрольної Кремлю «поліції». Пізніше більшість з них відпустили.

За даними голови Меджлісу Рефата Чубарова, Наріману Джелялову окупанти висунули підозру за ч. 1 статті 281 «диверсія» КК РФ, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років.