Експертна думка: Україна може перетворитися з транзитера газу на експортера водню


Днями посол в України у США Оксана Маркарова наголосила, що санкціями ще можна зупинити «Північний потік – 2» попри те, що газопровід вже добудовано. Натомість Україна і Росія публічно сперечаються про кліматичну безпеку газопроводу. Детальніше про це у матеріалі Mind «За чистоту помислів і газу: як українська ГТС може обійти «Північний потік – 2». Натомість експерти звертають увагу на можливості, які відкриваються перед Україною. «Завершення будівництва газогону «Північний потік – 2» в Балтійському морі й амбітні кліматичні цілі Європейського Союзу дають Україні шанс зменшити свою енергетичну залежність від Росії», – говорить політичний оглядач Олівер Ролофс у колонцідля Deutsche Welle. Mind пропонує ознайомитись із перекладом цього матеріалу, що надав Український газовий інвестиційний конгрес. В рамках заходу будуть розглянуті, зокрема, питання, на яких наголосив автор матеріалу.


Український газовий інвестиційний конгрес за підтримки Міністерства енергетики України та Міністерства захисту навколишнього середовища і природних ресурсів України відбудеться у Києві з 20 по 22 жовтня 2021 року. Захід збере міжнародних лідерів для обговорення енергетичного переходу, технологій і трансформації галузі, а також ключових зовнішньоторговельних потоків і стратегій постачання. 


Чи «Північний потік – 2» насправді загроза для України, чи все-таки чудова можливість?


Тут постає питання, чи зможуть Сполучені Штати запобігти використанню «Північного потоку – 2» як геополітичної зброї проти України. Санкції проти Москви, погоджені Берліном і Вашингтоном на випадок виникнення такої ситуації, не мали значного впливу на Кремль. Тим часом запаси в газосховищах Європи добігають кінця. Наприклад, газосховища Австрії ще ніколи не були такими порожніми.


За даними Австрійського енергетичного агентства, на сьогодні вони заповнені лише на 30%. У Німеччині запаси газу також істотно нижчі за норму. Частково це пов’язано з високим попитом у країнах Азії й падінням постачання скрапленого природного газу (СПГ) через значне зростання цін.


Штучний дефіцит також сприяв підвищенню цін на газ. Зокрема й «Північний потік – 2» відіграє тут свою роль. За даними оператора, газогін готовий на 99%.


Перші постачання газу до Німеччини через Балтійське море першою ниткою газогону потужністю 55 мільярдів кубічних метрів можуть відбутися вже в жовтні. І хоча газопровід ще не працює, «Газпром» уже скорочує визначені угодою обсяги транзиту через Україну.


Виникнення ризиків, попри гарантії


Попри отримані політичні гарантії, домовленість між Німеччиною й Америкою створює ризики для України, які вже позначаються на транзиті газу. Але вона також дає й можливості, особливо для України, як-от пришвидшення переходу на альтернативні джерела енергії та зміцнення суверенітету й майбутньої ефективності країни. Завершення будівництва «Північного потоку – 2» допоможе Україні прискорити неминучу модернізацію.


Амбітні плани Євросоюзу щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року призведуть до зменшення імпорту природного газу з Росії. Зміна клімату створює нову геополітичну реальність, котра згодом позбавить Росію джерела великих прибутків і найважливіших засобів влади й впливу.


Проте природний газ – важлива перехідна технологія, особливо для Європи, що забезпечує швидше досягнення мети переходу на кліматично нейтральну енергетику з використанням нових видів палива, як-от водень. Зважаючи на складні відносини Європи з Росією, на перший план виходить новий привабливий експортер: Україна.


Просто країна-транзитер?


На сьогодні Україна – не лише один з найбільших транзитерів природного газу, а й має значні запаси природного газу – другі за обсягами в Європі. З 30 мільярдів кубічних метрів річного обсягу споживання природного газу в Україні третину складав імпорт. Дефіцит внутрішнього видобутку, що складає 10 мільярдів кубічних метрів, покриває імпорт з Європи, оскільки українська державна газова компанія «Нафтогаз» не отримувала постачань з Росії з 2015 року.


Утім, сьогодні Україна має найбільші в Європі можливості нарощування видобутку природного газу: для задоволення власних енергетичних потреб і для досягнення успіху на експортному ринку «Нафтогаз» нещодавно придбав нові ліцензії для збільшення власного видобутку. Сюди входять також ексклюзивні права на тридцять років на ділянку площею 30 000 квадратних кілометрів з родовищами природного газу в північній частині Чорного моря.


Європа мусить узяти це до уваги. Підтримуючи суверенітет та енергетичну безпеку України, ЄС також прокладає шлях до кліматично нейтральної економіки. Що заважає країнам – членкиням ЄС розширити свої стратегії щодо водню й залучити нових партнерів на Сході?


Імпорт «блакитного водню» міг би стати важливим проміжним вирішенням для переорієнтації власної енергетики й мобільності. Він також має переваги перед «зеленим воднем», який неможливо виготовляти у великих обсягах кліматично нейтральним методом через брак вітряних і сонячних електростанцій. У результаті виробництва «блакитного водню» виділяється CO2, який збирають і зберігають під землею.


Потреба модернізації мережі


Щоб відігравати важливу роль у переході Європи на водень з низьким вмістом CO2, Україна може запропонувати свої запаси природного газу й мережу газопроводів, яку можна буде модернізувати для транспортування водню. Вона також може запропонувати треті за обсягом у Європі об’єкти для зберігання CO2.


Оголошуючи про угоду щодо «Північного потоку – 2», Німеччина й Сполучені Штати наголосили, що їхні наміри щодо підтримки енергетичного переходу в країнах з економікою, що розвивається, як-от Україна, серйозні. Плани щодо створення в Україні «зеленого фонду», що сприятиме енергоефективності й енергетичній безпеці, – перший позитивний крок.


Німеччина зобов’язалася виділити щонайменше $175 млн (149 мільйонів євро) як грант на створення фонду й підтримку двосторонніх енергетичних проєктів. США й Німеччина спільно зобов’язалися збільшити загальне фінансування фонду до 1 мільярда доларів. Водночас пріоритетним завданням буде залучення інвестицій приватного сектору в майбутнє зеленої енергетики України.


Але це лише початок. Інвестиції в енергетичну інфраструктуру України – це безпрограшний варіант для України і Європи. Зміна клімату й зростальні потреби Європи у вуглеводнях можуть радикально змінити правила гри для континенту. Не можна втратити цей шанс.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

  • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
  • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
  • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
  • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
  • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
  • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.


Щомісячна підтримка у 196 грн
Допомогти проекту одноразово

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].