Вибух у Бейруті: вибухова речовина належала компанії українського бізнесмена

Вантаж нітрату амонію, який 4 серпня 2020 року вибухнув в порту ліванського Бейрута, ймовірно належить групі компаній Savaro.

Компанія належить бізнесмену з Дніпра Володимиру Вербонолю. Про це йдеться у розслідуванні міжнародного обʼєднання журналістів-розслідувачів “Центр із дослідження корупції та організованої злочинності” (OCCRP).

Журналісти встановили складну і заплутану мережу за участі групи Savaro, яка займається торгівлею хімікатів мінімум з 2000-х років і замаскував свою діяльність за десятками підставних компаній та осіб. Більшість цих компаній зареєстровали на Кіпрі, на Віргінських островах і у Лондоні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перекинуті машини, стерті в пил будинки – фоторепортаж Reuters з епіцентру вибуху у Бейруті

Відразу після вибуху журналісти виявили, що лондонська Savaro Ltd в 2013 році зафрахтувала партію нітрату амонію вагою 2 750 тонн для відправки її судном MV Rhosus з Грузії в Мозамбік для виробництва вибухових речовин. У результаті MV Rhosus затримали в Бейруті через несплату боргів і технічні несправності.

Журналісти відстежили звʼязок Savaro з Вербонолем за документами, які розкрили мережу компаній, що базуються в Дніпрі. За ним вони вийшли і на бізнесмена Миколу Алісеєнка (партнера і тестя Вернобля) він замаскував свої операції за десятками торгових найменувань та осіб, що охоплюють Англію, Шотландію, Карибський басейн, Україну, південну частину Тихого океану і США. При цьому частину діяльності маскували під IT-бізнес. Документи звʼязали всі ці компанії з Savaro і вказали на закупівлю нітрату амонію, який зруйнував Бейрут.

MV Rhosus зафрахтували компанією Agroblend Exports (BVI) Ltd, повʼязаною із Savaro, а лондонська Savaro Ltd уклала контракт з грузинським постачальником “Руставі Азот” на нітрат. Журналісти змогли звʼязати Savaro Ltd і Agroblend Exports (BVI) Ltd з Вербонолем завдяки підказкам, знайденим у серії електронних листів, відправлених представниками компаній після затримання Rhosus в Бейруті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Бейруті стався вибух – у радіусі 10 км пошкоджені будинки

Мозамбікська компанія, яка повинна була отримати вантаж Rhosus, Fábrica de Explosivos de Moçambique підтвердила OCCRP, що в 2013 році вона купувала нітрат у Savaro три рази. Її представник Антоніо Кунʼя Ваз заявив, що Savaro була українською компанією, а її голова був йому відомий як “Володимир”.

Ведучий адвокат у лондонській справі проти Savaro Камілла Абуслейман сказала, що компанія безпосередньо відповідальна за вибух, оскільки була власником вантажу і не вжила належних заходів для зберігання небезпечних матеріалів.

“Не можна просто викинути небезпечні хімікати на склад і піти”, заявила адвокат.

За словами розслідувачів, на тлі майбутнього судового процесу власники Savaro Ltd намагаються замести сліди. 23 серпня цього року власність компанії перейшла до українського адвоката Володимира Глядченка. OCCRP він заявив, що купив Savaro Ltd за рекомендацією.

4 серпня 2020 року в порту Бейруту вибухнув склад із піротехнікою і сховищем конфіскованих речовин, де зберігалося кілька тисяч тонн аміачної селітри з судна MV Rhosus
Вибух стався через недбале зберігання кількох тисяч тонн вибухонебезпечних добрив. Вони лежали на складі 6 років.

Вибух зруйнував все у радіусі 10 км. Загинули 207 осіб і понад 7 тисяч постраждали.

Пізніше стало відомо, що селітру більш шести років тому конфіскували з судна Rhosus російського бізнесмена Ігоря Гречушкіна.

Вибух завдав шкоди на $8,1 мільярда. Ліванці заявили, що відповідальність несе і політична еліта країни. Низка доказів вказала на те, що чиновники знали про ризики, але не усували їх.

Поки що звинувачення предʼявили тільки службовцям порту і митниці нижчої та середньої ланки. Спочатку суддя намагався звинуватити вищих чиновників у недбалісті, в тому числі премʼєр-міністра Хасана Діабу, але його усунули з посади після тиску. Його замінили новим суддею, який продовжує розслідування.