Росія не зможе вчасно запустити “Північний потік-2”: в “Нафтогазі” пояснили, чому заяви “Газпрому” є далекими від реальності

"Північний потік-2"

“Північний потік-2”: загрози та виклики

Початок роботи газопроводу призведе до застосування санкцій до нього

Російський “Газпром” не зможе запустити газопровід “Північний потік-2” 1 жовтня, тому що це неможливо без сертифікації. Про це на своїй сторінці в Facebook написала радниця голови правління “Нафтогазу” Лана Зеркаль.

Вона зазначила, що анонсована добудова “Північного потоку-2” супроводжувалася гучними заявами “Газпрому” щодо планів розпочати його експлуатацію вже з жовтня по першій нитці, а з грудня – по обох, але ця версія, яка дуже подобається російським можновладцям, та розкручується у ЗМІ, є далекою від реальності.

За словами Зеркаль, хоч “Газпром” і продовжує вдавати, що європейські правила його не стосуються, попри рішення німецького регулятора та суду, запуск “Північного потоку-2” неможливий без сертифікації Nord Stream 2 AG як незалежного оператора газотранспортної системи.

Як відомо, Росія подала документи на сертифікацію 11 червня, а 13 вересня в Федеральному міністерстві економіки й технології Німеччини (BNetzA) повідомили, що заявка на сертифікацію завершена, тобто усі необхідні для розгляду документи надані. Таким чином, починаючи з 8 вересня, BNetzA має ще чотири місяці для розгляду заявки та підготовки звіту, тобто до 8 січня 2022 року. Опісля німецький регулятор передасть його Єврокомісії. Вона ж протягом двох місяців робитиме власні висновки, а також може взяти для рішення ще додаткові два місяці.

Протягом всього цього часу газопровід на комерційній основі працювати не зможе, тобто початок роботи “Північного потіку-2” без дозволів призведе до застосування санкцій до нього.

Також, за її словами, “Північний потік-2” має пройти внутрішню перевірку на попереднє введення в експлуатацію. Тривалість цього етапу – до трьох місяців.

Раніше російські ЗМІ повідомляли про те, що Росія зможе запустити в трубу незначні обсяги газу, мовляв – перевірити технічну справність. Але до моменту фізичного запуску газу по трубі, вона повинна отримати сертифікат безпеки незалежного міжнародного сертифікатора.

“Nord Stream 2 AG не повідомляє, яка сертифікаційна компанія обслуговуватиме газопровід, і чи залучена ця компанія до процесу попередньої перевірки. Тривалість етапу – від 1 місяця до 1 року. Як не крути кубика, а заяви про повноцінний запуск проєкту 1 жовтня дещо переоцінені,” – підсумувала Зеркаль.

Також повідомляється, що на зустрічі української та німецької делегації 14 вересня держсекретар Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини Андреас Файхт запевнив, що “Північний потік-2” не запустять у комерційну експлуатацію до завершення сертифікації.

Як повідомляв 5.UA, Німеччина відчуває відповідальність перед Україною в тому, щоб транзит російського газу до Європи продовжився і після 2024 року, через українську ГТС.