Тату, шолом тисне: В Національному художньому музеї України відкрилася виставка сучасного мистецтва

В Національному художньому музеї України представили виставковий проєкт “Тату, шолом тисне. Сучасне мистецтво з колекції NAMU”. Виставка не лише вперше представила музейну збірку творів з другої половини 1980-х донині, а й розглядає художній процес останніх тридцяти років через оптику класичного музею. Виставковий проєкт має на меті зробити критичний перегляд недалекого минулого та в світлі дискусій про музей сучасного мистецтва окреслити напрямок руху у колекціонуванні сучасного мистецтва.

репродукція Василя Артюшенка

Експозицію “Тату, шолом тисне” розгорнуто у 5 залах, де представлено понад півсотні творів, серед яких як традиційні медіуми – живопис та графіка, так і відео-арт, фото й документація перфомансів. Глядачі вперше мають змогу побачити громадську колекцію творів сучасного мистецтва, яка надійшла до Національного художнього музею України завдяки аукціону “Час меценатів” 2004 року.

Василь Артюшенко, ZN.UA

Ініційована “Фондом Мазоха” (Ігор Подольчак та Ігор Дюрич) акція об’єднала музейників, колекціонерів, бізнесменів, культурних діячів, художників і мистецтвознавців, які прагнули підтримати музей у створенні колекції сучасного мистецтва. В експозиції також представлені твори, відібрані з колишньої корпоративної колекції АТ “Градобанк”, яка після тривалих судових процесів у 2016 році увійшла до зібрання NAMU. Це полотна Олександра Ройтбурда, Юрія Соломка, Яни Бистрової, Валерії Трубіної, Тіберія Сільваші, Миколи Кривенка, Сергія Панича, Марини Скугаревої, Олега Тістола та ін. У виставковому проєкті представлено медіа-мистецтво 2000-х, як і останні надходження до музейної колекції 2010-х, серед яких роботи Нікіти Кадана, Володимира Кузнєцова, Алевтини Кахідзе, Тараса Полатайка та мистецького угрупування “Відкрита група”. 

Василь Артюшенко, ZN.UA

В рамках виставки запланована широка паралельна програма, що дозволить охопити не лише проблематику сучасного мистецтва та його колекціонування, а й ширшого осмислення культурного контексту останніх 30-ти років. Серед заходів – кураторські екскурсії, артіст-токи, лекції та “прогулянки експозицією” із сучасними художниками.